Արյունոտ երկուշաբթի, հորմոնների նշան, նոր դուքանի լոգո. համեմատություններ Ա. Սարգսյանի հետ
Երեկ Մարզահամերգային համալիրում նորընտիր նախագահ Արմեն Սարգսյանի երդմնակալության ժամանակ, շատերի ուշադրությունը դահլիճի ձևավորման մեջ գրավել էր բեմում օգտագործված Գրիգոր Խանջյանի «Մայր Հայաստան» մասշտաբային գոբելենը:
Արյունոտ երկուշաբթի, հորմոնների նշան, արևի աստված, Հրանուշ Հակոբյան, Արմեն Սարգսյանի նոր դուքանի լոգո, Ֆեյսբուք սոցիալական ցանցի օգտատերերը զավեշտալի համեմատություններ են տանում Արմեն Սարգսյանի եւ Խանջյանի «Մայր Հայաստան» գոբելենի միջև: Հանրության շրջանում քննարկումների ալիք բարձրացրած արվեստի ստեղծագործության մասին խորհրդավոր պատմություններն ու ենթադրությունները շարունակվում են, «ավանդապաշտ» հայերից շատերին մտահոգում է, թե ի՞նչ խորհրդանիշ ունի Խանջյանի գործը, ոտքը բաց այդ կիսամերկ էակը եւ ինչու է Սարգսյանի ինաուգուրացիայի համար ընտրվել հենց այդ նկարը:
Օգտատերերից Լլիլիթ Լալայանը նշել է, որ նախագահի երդմնակալության ժամանակ օգտագործված նկարը խաղողի փառատոնի նոր լոգոն է: Եվա Ադամյանի կարծիքով՝ Հրանուշ Հակոբյանն է, Վարդան Մինասյանի կարծիքով՝ նկարը հորմոնների նշան է: Սարգիս Ղազարյանը նշել է, որ նկարը Արմեն Սարգսյանի դուքանի լոգոն է:
Նշենք, որ այս գոբելենը միշտ եղել է մարզահամերգային համալիրում եւ օգտագործվել է նաև Սերժ Սարգսյանի երդմնակալության ժամանակ:
Հ.Գ. Գրիգոր Խանջյանը «Մայր Հայաստան» վարագույր-գոբելենը ստեղծել է հենց Մարզահամերգային համալիրի շենքի համար: Մասշտաբային այս ստեղծագործությունն իր մեծությամբ երկրորդն էր Խորհրդային Միությունում: Հայաստանի նկարիչների միության ամենաերիտասարդ անդամներից մեկը՝ Գրիգոր Խանջյանը, որոշ ժամանակ անց ընտրվել է նաև ղեկավարության անդամ: Ի տարբերության շատ գործընկերների՝ նա երբեք չի դարձել կուսակցական, սակայն նրա գործերն օգտագործվում են նախագահների երդմնակալությունների ժամանակ՝ արժանանալով իր գործերին անծանոթ հայ հասարակության անարգանքին: