Նորայր Փանոսյանն ազատ է արձակվել. դատարանը բավարարել է պաշտպանների վերաքննիչ բողոքը
«Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում Փանոսյանի պաշտպան Հովսեփ Սարգսյանը տեղեկացրեց, որ կալանավորման որոշման դեմ իրենց վերաքննիչ բողոքը բավարարվել է հիմնավոր կասկածի բացակայության հիմքով:
Դատավոր Նարինե Հովակիմյանի որոշմամբ՝ Փանոսյանն ազատ է արձակվել դատարանի դահլիճից:
Հիշեցնենք՝ սկզբնապես Փանոսյանին մեղադրանք էր առաջադրվել Քննչական կոմիտեի կողմից ՀՀ ՔՕ-ի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետեւանքներ), եւ միջնորդություն էր ներկայացվել դատարան խափանման միջոց կալանավորումը ընտրելու համար: Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Արտուշ Գաբրիելյանի նախագահությամբ, բավարարել էր միջնորդությունը, եւ Նորայր Փանոսյանը կալանավորվել էր:
Դատարանի այդ որոշումը պաշտպանական կողմը բողոքարկել էր Վերաքննիչ դատարան, որը դատավոր Սերգեյ Մարաբյանի նախագահությամբ բավարարել էր բողոքը, եւ Փանոսյանն ազատ էր արձակվել հիմնավոր կասկածի բացակայությամբ: Հետագայում գործն ուղարկվել էր Հատուկ քննչական ծառայություն, եւ 2019 թվականի դեկտեմբերի 26-ին Փանոսյանի մեղադրանքը փոփոխվել էր. նրան նոր մեղադրանք էր առաջադրվել նույն հոդվածով, սակայն ինչպես պաշտպան Հովսեփ Սարգսյանն էր մեր զրույցում նշել, նոր մեղադրանքում դրվագային ավելացումներ են եղել: Նոր մեղադրանքի առաջադրումից հետո դարձյալ կալանավորման միջնորդություն էր ներկայացվել դատարան, որը 2020 թվականի հունվարի 9-ին բավարարվել էր Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Գագիկ Պողոսյանի որոշմամբ: Նորայր Փանոսյանը դարձյալ կալանավորվել էր, եւ պաշտպանական կողմն այդ որոշման դեմ վերաքննիչ բողոք է ներկայացրել:
Իրադարձությունները, որ հիմք են հանդիսացել քրեական գործի հարուցման համար, վերաբերում են 2011-2014 թվականներին, երբ Փանոսյանը զբաղեցրել է ՀՀ արդարադատության նախարարության աշխատակազմի օրինականության վերահսկողության տեսչության պետի պաշտոնը: