Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանի սանիկ Նորայր Փանոսյանը կալանավորվեց։
Քիչ առաջ վերադառնալով խորհրդակցական սենյակից՝ այս որոշումը հրապարակեց Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Գագիկ Պողոսյանը՝ այդպիսով բավարարելով նախաքննական մարմնի միջնորդությունը։
Լրագրողների հետ զրույցում Փանոսյանի պաշտպան Տիգրան Աթանեսյանը որոշումը որակեց կամակատարային, խայտառակ. «Ցավում եմ, որ դատական համակարգը շատ ավելի տխուր վիճակում է, քան Ռոբերտ Քոչարյանի եւ Սերժ Սարգսյանի օրոք, այն պարզապես ոչնչացված է»: Պաշտպանը նշեց, որ որոշումը անպայման կբողոքարկվի:
Նորայր Փանոսյանի խափանման միջոցի հարցով դատարանը խորհրդակցական սենյակ էր հեռացել երեկ։
Հիշեցնենք՝ դեկտեմբերի 26-ին Փանոսյանի մեղադրանքը փոփոխվել էր, եւ նրան նոր մեղադրանք էր առաջադրվել ՀՀ ՔՕ-ի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետեւանքներ):