Այսօր Հանրային խորհրդում քննարկում էր հրավիրվել, որի ընթացքում արծարծվում էր պատիժը կրելուց պայմանական վաղաժամկետ ազատման եւ պատժաչափի կրճատման համակարգում բարեփոխումների փաթեթը: Քննարկմանը հրավիրված էր նաեւ Արդարադատության նախարարի տեղակալ Սուրեն Քրմոյանը.
«Մենք փորձում ենք միջազգային լավագույն փորձի ներդրմամբ ունենալ ավելի կատարյալ եւ մարդասիրական պայմանական վաղաժամկետ ազատման համակարգ՝ առանց կոռուպցիոն ռիսկերի»,- իր խոսքում նշեց նա: Պաշտոնյայի խոսքով, եթե գործող կարգով տույժ ունեցող անձը նախկինում չէր կարող պայմանական վաղաժամկետ ազատ արձակվել, ապա այժմ դիտարկվում է դատապարտյալի ընդհանուր վարքագիծը, ինչը զգալի մեծացնում է դատապարտյալի ազատ արձակման հավանականությունը:
Քննարկմանը ներկա ՀԽ անդամ Արշակ Սադոյանը բանախոսից հետաքրքրվեց՝ ինչ քայլեր է ձեռնարկում պետությունը, որպեսզի լուծի դատապարտյալների զբաղվածության հարցը: Նա միաժամանակ համոզմունք հայտնեց, որ իշխանական որոշ կառույցներ լրջորեն շահագրգռված են դատապարտյալների թվի ավելացմամբ:
Սուրեն Քրմոյանը, պատասխանելով Արշակ Սադոյանի հարցին, տեղեկացրեց, որ այս պահի դրությամբ դատապարտյալների զբաղվածության խնդիրը լուծված է մոտ 20 տոկոսով, ընդ որում՝ կարի եւ այլ արտադրամասերի բացման արդյունքում առաջիկայում այդ տոկոսը կաճի: Armtimes.am-ի հարցին՝ ինչ փուլում է ավելի վաղ խոստացված համաներման հայտարարման գործընթացը, Սուրեն Քրմոյանը պատասխանեց, որ այդ թեմայի շուրջ որեւէ բան ասել չի կարող, քանի որ որեւէ տեղեկություն այս մասով դեռեւս չկա:
Հիշեցնենք՝ ավելի վաղ տեղեկություններ էին շրջանառվում, որ այս տարի Սերժ Սարգսյանը համաներում պետք է հայտարարեր Հայաստանի Հանրապետության անկախության 25-ամյակի առիթով: Հիշեցնենք նաեւ, որ երեք տարի է, ինչ նման ակտ չի կատարվել: Վերջին համաներումը Հայաստանում տեղի է ունեցել 2013 թվականին՝ կրկին ՀՀ անկախության տոնի առիթով: