«Ճըվճըվ Արոյի» որդին համաներմամբ ազատ է արձակվել
«Ճըվճըվ Արո» անունով հայտնի Արա Վարդանյանի ավագ որդին՝ Սարգիս Վարդանյանը, երկու օր առաջ համաներմամբ ազատ է արձակվել:
Այս մասին «Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում տեղեկացրեց նրա պաշտպան Լեռնիկ Հովհաննիսյանը:
Վերջինիս փոխանցմամբ՝ ազատումը եղել է օրենքով սահմանված կարգով. «Քանի որ արարքը անզգույշ հանցագործություն էր, նրա վրա տարածվում էր Համաներման մասին օրենքի 2/3-րդ-ի վերաբերյալ կետը, այսինքն՝ նա դատապարտվել էր 6 տարի 6 ամիս ժամկետով ազատազրկման, եւ դրա 2/3-րդի չափով, ավելի էլ նստած էր»:
Նշենք, որ «Համաներման մասին» ՀՀ օրենքի 2-րդ հոդվածի 7-րդ մասի 1-ին կետի համաձայն՝ համաներում հայտարարելով՝ պատժից կարող է ազատվել անզգուշությամբ հանցագործություն կատարած այն անձը, որի վերաբերյալ օրինական ուժի մեջ մտած դատական ակտով նշանակված պատժաչափը կրճատվել է երկու երրորդով:
Վարդանյանը պահվում էր «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկում: Հունվարի 29-ին նա դատապարտվել էր 6 տարի 6 ամիս ազատազրկման՝ մեղավոր ճանաչվելով ՀՀ քրեական օրենսգրքի 242-րդ հոդվածի 3-րդ մասով նախատեսված արարքի կատարման մեջ (Ճանապարհային երթևեկության անվտանգության ապահովմանն ուղղված պահանջները կամ ճանապարհային երթևեկության կամ տրանսպորտային միջոցների շահագործման կանոնները խախտելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է մարդու մահ): Ողբերգական ավտովթարը, հիշեցնենք, տեղի էր ունեցել 2018 թվականի հունվարի 8-ի լուսադեմին: Իրար էին բախվել Ճանապարհային ոստիկանության ծառայություն իրականացնող «Toyota Corolla» մակնիշի եւ «BMW X6» մակնիշի ավտոմեքենաները: Վթարի հետեւանքով «Toyota Corolla»-ի վարորդ, ՃՈ ծառայող Արեգ Դավթյանը եւ ուղեւոր, ՃՈ ծառայող Խաչիկ Գասպարյանը մահացել էին: