ԱԱԾ փոխտնօրենի խոսքով՝ իրանական կողմի հետ հստակ պայմանավորվածություն կա, որ Boeing օդանավը վերադարձվի
16/03/2021 schedule12:39
Իրանական կողմի հետ հստակ պայմանավորվածություն կա, որ Boeing օդանավը վերադարձվի: Այս մասին այսօր Ազգային ժողովում լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տնօրենի տեղակալ Տիգրան Հարությունյանը:
Հարցին՝ ինչո՞ւ չի վերադարձվում, ԱԱԾ փոխտնօրենը պատասխանեց՝ կարծում եմ՝ տեխնիկական խնդիրներ կան:
Հիշեցնենք, որ օդանավի անհետացման դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 221-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով («Օդանավ, նավ կամ երկաթուղային շարժակազմ փախցնելը կամ զավթելը») եւ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 325-րդ հոդվածի 1-ին մասով («Փաստաթղթեր, դրոշմներ, կնիքներ, ձեւաթղթեր, տրանսպորտային միջոցների պետհամարանիշներ կեղծելը, իրացնելը կամ օգտագործելը»):
Հայկական գրանցմամբ եւ համարանիշով ինքնաթիռի՝ Իրանում չարտոնված վայրէջքի մասին լուրերը տարածվել էին դեռեւս փետրվարի 23-ից: