ԼՂՀ կառավարությանն առընթեր քաղավիացիայի վարչության պետ Դմիտրի Աթբաշյանն այս ընթացքում Սերժ Սարգսյանից ոչ մի անգամ չի հետաքրքրվել՝ ինչու նախապես խոստացածի նման վերջինս չի դառնում Երեւան-Ստեփանակերտ չվերթի առաջին ուղեւորը՝ մեկընդմիշտ վերջ դնելով օդանավակայանի գործարկման վերաբերյալ հարցադրումներին:
«Սերժ Սարգսյանն ինքն է որոշում թռչի, թե՝ չթռչի: Դա պետք է նրանից հարցնել, ես քաղաքականությունից հեռու մարդ եմ»,- նշեց մեր զրուցակիցը՝ միաժամանակ վստահություն հայտնելով, որ թռիչքները չեն կայանում եւ 2017-ին դժվար էլ թե կայանան:
Հարցին որքան կարող են սպասել գործարկման պատրաստ օդանավակայանը եւ աշխատակազմը քաղաքական գործընթացների կարգավորմանը՝ ամեն օր փոփոխվող աշխարհում չկորցնելով արդիականությունը, վաստակավոր օդաչուն դժվարացավ նշել: Միայն ասաց, որ Ստեփանակերտի օդանավակայանում գործարկման լիովին պատրաստ մեկ օդանավ կա, դեպի Ստեփանակերտ թռչելու պատրաստ օդանավ կանգնած է նաեւ «Զվարթնոց» օդանավակայանում:
«Դեռ տարիներ առաջ Ֆրանսիայից ու Ռուսաստանից մի շարք ավիաընկերություններ հետաքրքրված էին Ստեփանակերտից թռիչքներ իրականացնելու գաղափարով: Ֆրանսիայից Արցախ ժամանած 3 սենատորների դեռ տարիներ առաջ հարցրեցի՝ ինչպես կարող են բարձրաձայնել իրենց իսկ կողմից մատնանշված մարդու իրավունքների, այդ թվում՝ ազատ տեղաշարժի իրավունքի խախտման մասին: Ես, մասնավորապես, հետաքրքրվեցի՝ այդ ինչպես է, որ Եվլախում բնակվող մարդիկ իրավունք ունեն թռչել ինքնաթիռով, իսկ ասենք Ստեփանակերտում բնակվողները՝ ոչ: Նրանք խոստացան ֆրանսիական սենատում բարձրաձայնել այս հարցը»,- պատմեց Դմիտրի Աթբաշյանը:
Հիշեցնենք, որ Ստեփանակերտի օդանավակայանը կառուցվել է 1974 թվականին: Օդանավակայանի վերանորոգման գործընթացը մեկնարկել էր 2008 թվականին եւ ավարտին հասցվել 2012-ին: