Ամանորյա արձակուրդային օրերին ԱՄՆ մեկնելիս ՀՀ ԱԻՆ փրկարար ծառայության տնօրենի տեղակալ, Երևան քաղաքի փրկարարական վարչության պետ Ներսիկ Նազարյանը օդանավում հանդիպել է Ռոբերտ Քոչարյանին, բայց երկար զրույց չի ունեցել նրա հետ:
Նազարյանն ու Քոչարյանը պատահաբար հանդիպել են Երեւանից Փարիզ թռչող օդանավում (ՀՀ-ից ԱՄՆ ուղիղ չվերթ չկա, այդ պատճառով նրանք ԱՄՆ են մեկնել Փարիզից): Այդ մասին մեզ հետ զրույցում հայտնեց Նազարյանը՝ անդրադառնալով մամուլի հրապարակումներին, որոնց համաձայն ԱՄՆ մեկնելիս նա օդանավում հանդիպել եւ երկար զրուցել է Քոչարյանի հետ:
- Պարոն Նազարյան, ճի՞շտ է, որ օդանավում վերջերս հանդիպել եք Ռոբերտ Քոչարյանին: Արդյո՞ք քաղաքական հարցեր եք քննարկել, որովհետեւ ըստ մամուլի հրապարակման՝ երկար զրուցել եք:
- (Ծիծաղում է): Ի՞նչ երկար զրույց կարող էինք ունենալ: Այո, թռնելու ժամանակ տեսել եմ: Մտել եմ ինքնաթիռ, երկրորդ նախագահը նստած է եղել, բարեւել եմ, հարցրել եմ՝ ինչպես եք, ինքն ասել է՝ դո՞ւ ինչպես ես, ասել եմ շատ լավ, եւ գնացել-նստել եմ իմ տեղը՝ կնոջս կողքին, թռել-գնացել եմ: Բոլորը նստած էին իրենց տեղերում՝ ի՞նչ զրույց պետք է լիներ:
- Չե՞ք խոսել քաղաքական հարցերի շուրջ, նրա քաղաքականություն վերադառնալու հնարավորության մասին չե՞ք հարցրել:
- Շատ ամոթ բան է...Ես էնքան դաստիարակված մարդ եմ, որ երբեք ինձ թույլ չեմ տա նման բան: Հետո նման մարդկանց հետ երբեք... իրենք էլ թույլ չեն տա, որ բացի բարեւելուց ուրիշ բան... Ես ինձ նույնկերպ կպահեի, եթե Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը լիներ, այլ նախկին նախագահներ լինեին: Ամեն դաստիարակված մարդ պետք է բարեւի իր երկրի նախկին նախագահին: Իսկ նման բան թույլ տալ, քաղաքական...ո՞նց եք մտածում, ես եթե ուզենամ էլ, կկարողանա՞մ նման բան թույլ տալ:
- Միգուցե ի՞նքն է բացել խոսակցությունը, ինչո՞ւ ոչ:
- Բացարձակ, բացարձակ այդպիսի բան չի կարող լինել: Ով ինչ ուզում է՝ թող գրի:
- Իսկ ի՞նչ եք կարծում՝ ինչո՞ւ է տարածվել լուրը եւ ո՞ւմ կողմից:
- Չեմ կարող ասել, ես նման բաներով չեմ հետաքրքրվում եւ իմունիտետ եմ ձեռքբերել նման գրվածքներին արդեն 32 տարի:
- Պարոն Նազարյան, մենք տեղեկություններ ունենք, որ Քոչարյանն ԱՄՆ-ում է ապրում: Այդ մասին տեղեկություն ունե՞ք:
- Ես նման ինֆորմացիա չունեմ եւ պարտավոր էլ չեմ՝ ունենալու: Ես ուրիշների անձնական հարցերով երբեւիցե չեմ հետաքրքրվում:
- Մեկ այլ թեմայի մասին. Արտակարգ իրավիճակների նախարար Արմեն Երիցյանի վաղաժամ մահվանից հետո քննարկվում են նոր նախարարի պաշտոնի հավակնորդների անուններ: Ձեզ առաջարկվե՞լ է նախարար լինել:
- Ես բոլորին խորհուրդ եմ տալիս բախտագուշակությամբ չզբաղվել, նշանակված է ժամանակավոր պաշտոնակատար` պարոն Հայկարամ Մխիթարյանը, որը երկար տարիների աշխատող է (մոտ 6 -7 տարի), շատ լավ իրականացնում է իր պարտականությունները, կոլեկտիվն էլ շատ լավ համախմբված է, ինչպես եղել է պարոն Երիցյանի ժամանակ: Աշխատանքները շարունակվում են, մինչեւ ղեկավարություը կորոշի՝ պարոն Մխիթարյա՞նն է մնում, թե ուրիշ մարդ է նշանակվում: Ոչ մեկ ոչ մի բան չի կարող ասել:
- Ձեզ առաջարկ չի՞ եղել:
- Ոչ, ոչ, նման բան չկա, ինձ առաջարկել են Երեւանի փրկարարական ծառայության պետ, ես աշխատում եմ այստեղ, իմ աշխատանքից շատ գոհ եմ: Ինձ համար շատ ցավալի է, որ կողքի մարդիկ (քաղաքագետներ եւ այլն), անտեղյակ լինելով հայտարարություն են անում, որ վատ վիճակ է, եւ այն: Նման բան չկա, շատ բնականոն հունով աշխատանքները ընթանում են նախարարությունում: Մեր ծառայությունն այնպիսի ծառայություն է, որ ամեն վայրկյան պետք ենք գալիս: Մենք մեր աշխատանքն անում ենք՝ անկախ նրանից՝ ով է ղեկավար լինում, չի լինում: Բնականոն հունով աշխատանքները ընթանում են եւ լարվածություն, խժդժոց, անկանոն վիճակ չկա: Հավատացեք ինձ: Դա ինչ-որ մարդկանց ֆանտազիա է, որը իրականությանը չի համապատասխանում: