Թեեւ 2 ամսից ավելի է՝ ԱԻՄ նախագահ Պարույր Հայրիկյանը նամակով դիմել է քաղաքական տարբեր ուժերի՝ առաջարկելով խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցել Ժողովրդավարական դաշինքով, սակայն մինչ օրս ծանրակշիռ արձագանք որեւէ մեկից չի ստացել: Բազմաթիվ կուսակցությունների շարքում նա նամակ է հղել նաեւ Հայ ազգային կոնգրեսին, որի առաջնորդ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանն առայժմ հարկ չի համարել պատասխանելու հեղինակին:
«Դաշինքների ձեւավորման փուլը թեւակոխում է եզրափակիչ փուլ։ Մենք հենց սկզբից ազդարարել ենք, որ Հայաստանի առջեւ ծառացած խնդիրները համազգային, այսինքն՝ վերկուսակցական համախմբում են պահանջում: Բացի այդ՝ հայտարարել ենք, որ ԱԻՄ-ը ընտրություններին կմասնակցի կամ դաշինքով կամ առհասարակ չի մասնակցի: Ընդ որում, այդ դաշինքը կարող է ստեղծել յուրաքանչյուրը, պարտադիր չի որ այդ մեկն անպայման ես լինեմ»,- Armtimes.com-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց մեր զրուցակիցը:
Իսկ թե ինչու ԱԻՄ-ի միավորվելու առաջարկին քաղաքական ուժերն այդպես էլ չեն արձագանքել, Պարույր Հայրիկյանի խոսքով՝ վերջիններիս խնդիրն է: ՀԱԿ առաջնորդ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը, «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության խորհրդի նախագահ Էդմոն Մարուքյանը, նրա համոզմամբ, այսպիսով իրենց որակներն են ցույց տվել, քաղաքական ինքնասպանություն գործել: Սակայն, մեր զրուցակցի համոզմամբ, դեռ ուշ չէ, եւ քաղաքական ուժերը կարող են փոխադարձ առաջարկներով դիմել իրեն:
Պարույր Հայրիկյանը տեղեկացրեց, որ դաշինքի ստեղծման հարցերով այս փուլում առավել սերտ համագործակցում է «Հանրապետություն» կուսակցության նախագահ Արամ Սարգսյանի եւ պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանի հետ:
Հարցին՝ նամակը պատրաստելիս ի՞նչ ակնկալիքներ ուներ, արդյոք ենթադրում էր՝ հատկապես ո՞ր քաղաքական ուժերը կարձագանքեն իր առաջարկին, Հսյրիկյանը նշեց, որ իր միակ ակնկալիքը եւ համոզմունքը եղել է հետեւյալը. առողջ ոչ մի ուժ իր կոչն անուշադրության չի մատնի:
Վերջում Պարույր Հայրիկյանը նկատեց, որ անկախ արձագանքներից՝ ինքը ձեռքերը ծալած չի նստում եւ զբաղվում է իր ստեղծած Քաղաքացիական նախաձեռնության աշխատանքներով: Նախաձեռնության նպատակը կրկին նույնն է՝ համազգային ընդգրկմամբ ժողովրդավարական դաշինք: