Այսօր հայտնի է դարձել, որ հայկական պետհամարանիշներով ավտոմեքենաներն այսուհետ կարող են ժամանակավորապես Իրան մուտք գործել՝ նախկին 500 ԱՄՆ դոլարի փոխարեն վճարելով շուրջ 90 ԱՄՆ դոլարի հասնող երաշխիքային գումար:
Ինչպես նշվում է ՀՀ-ում Իրանի դեսպանատան տարածած հաղորդագրությունում, ավտոմեքենաներն Իրանի տարածքում կարող են գտնվել առավելագույնը 3 ամիս: Հայաստան վերադառնալիս վճարված երաշխիքային գումարը հետ կվերադարձվի ավտոմեքենայի սեփականատիրոջը:
Նոր որոշման վերաբերյալ զրուցեցինք իրանագետ, Միջազգային եւ անվտանգության հարցերի հայկական ինստիտուտի փորձագետ Արմեն Վարդանյանի հետ, որի գնահատմամբ՝ իրանական կողմի այս քայլն առավելապես ուղղված է զբոսաշրջության զարգացմանը:
«Վերջին ժամանակներս այդ երկրում տուրիզմի զարգացմանը միտված լուրջ հայեցակարգեր են մշակվել: Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին հայտարարել է, որ նավթի համաշխարհային գների անկման արդյունքում գրանցված կորուստները պետք է փոխհատուցվեն տուրիստական հոսքերի ավելացմամբ: Ավտոմեքենաների մուտքի երաշխիքային ցածր գումարների սխեմա, այս համատեքստում, Իրանը կիրառում է մի շարք երկրների, այդ թվում՝ Թուրքիայի դեպքում:
Գործակցության այսօրինակ ռեժիմ մեր հարեւան երկիրը փորձում է իրականացնել նաեւ Եվրամիության երկրների հետ: Ադրբեջանի հետ առայժմ նման փոխգործակցություն չկա, սակայն հաշվի առնելով Ռոհանիի խոսքերը, ամենայն հավանականությամբ, շուտով կլինի»,- նշեց Արմեն Վարդանյանը՝ ընդգծելով, որ եվրոպական երկրներից դեպի Իրան տուրիստական հոսքերը վերջին տարիներին էականորեն ավելացել են:
Իրանագետը համոզմունք հայտնեց, որ մինչ այդ պետք է փաստել, որ հայկական պետհամարանիշներով ավտոմեքենաների մուտքի երաշխիքային ցածր դրույքաչափը կարելի է համարել Իրանի կողմից բարիդրացիական հարաբերությունների ամրապնդման հերթական քայլ: Իսկ արդյունքները, ըստ մեր զրուցակցի, երկար սպասեցնել չեն տա, եւ շնորհիվ այս նորամուծության՝ արդեն մոտ ապագայում հայ-իրանական տնտեսական կապերը զգալի կխորանան:
Իրանագետից նաեւ հետաքրքրվեցինք՝ կնպաստի՞ արդյոք մուտքի երաշխիքային գումարի նվազեցումն առեւտրի ծավալների մեծացմանը: Արմեն Վարդանյանը համոզմունք հայտնեց՝ անկասկած: «Միանշանակ է, որ այդպես էլ կլինի: Մանավանդ, եթե հաշվի առնենք, որ Հայաստանի հետ սահմանին՝ Իրանի տարածքում, գործում է Արաս ազատ տնտեսական գոտին: Եւս մեկ ազատ տնտեսական գոտի, ինչպես հայտնի է, առաջիկայում նախատեսվում է կառուցել Սյունիքի մարզում»,- հիշեցրեց Արմեն Վարդանյանը: