Հին աբլիգացիաներից պիտի պրծնենք. Սամվել Բաբայանը Վիկտոր Դալլաքյանի մասին
«Դուք կարծում եք, Վիկտոր Դալլաքյանը պետք է առաջին գծում լինի՞: Հին աբլիգացիաներից պիտի պրծնենք»,- մեզ հետ զրույցում ասաց Լեռնային Ղարաբաղի պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Սամվել Բաբայանը՝ անդրադառնալով այն հարցին, որ Վիկտոր Դալաքյանին ինքն առաջարկել է լինել նախընտրական ցուցակի երկրորդ տասնյակում:
Այսօր հրավիրված ասուլիսի ժամանակ Վիկտոր Դալլաքյանը հայտարարել էր, որ փետրվարի 6-ին Սամվել Բաբայանը եկել է իր գլխավորած «Երրորդ հանրապետություն» կուսակցության գրասենյակ եւ իրեն ներկայացրել ցուցակ, որտեղ առաջին տասնյակից յոթը «Համախմբում» կուսակցության ներկայացուցիչներն են: Իսկ առաջին յոթնյակի հերթականությունը հետևյալն է` Սեյրան Օհանյան, Րաֆֆի Հովհաննիսյան, Վարդան Օսկանյան, Էլինար Վարդանյան, Անդրանիկ Թևանյան, Արմեն Մարտիրոսյան և Երվանդ Բոզոյան:
Այսօր Սեյրան Օհանյանը, Վարդան Օսկանյանն ու Րաֆֆի Հովհաննիսյանը նախընտրական դաշինք կազմելու վերաբերյալ հուշագիր ստորագրեցին: Դաշինքի հետ իր կապի վերաբերյալ էլ մի քանի հարց ուղղեցինք Սամվել Բաբայանին:
- Պարոն Բաբայան, բայց չէ՞ որ միայն Վիկտոր Դալլաքյանը չէ հին դեմք, Վարդան Օսկանյանն ու Րաֆֆի Հովհաննիսյանը նույնպես նոր դեմքեր չեն ու նրա չափ հին են:
- Նրանք գոնե իրենցից ինչ-որ մի բան ներկայացնում են, ինչ-որ բան անում են:
- Իսկ դուք ընտրություններին մասնակցելո՞ւ եք, Սեյրան Օհանյան-Վարդան Օսկանյան-Րաֆֆի Հովհաննիսյան դաշինքի նախընտրական ցուցակում ընդգրկվելո՞ւ եք:
- Ոչ:
- Այդ դեպքում ինչպե՞ս եք մեկնաբանում դաշինքի ստեղծման գործում ձեր մասնակցությունն ու շահագրգռվածությունը:
- Իմ շահագրգռվածությունը ձեր վիճակից է կախված: Եթե վաղը պատերազմ լինի, մեր վիճակը վատ է լինելու, և կհիշեք, թե ես ինչ եմ ձեզ ասում: Այսօր ուղղակի ժողովրդին գցել են էյֆորիայի մեջ, և չեն հասկանում, որ վաղը կարող են մեծ խնդիրներ առաջանալ:
- Կարծիք կա, որ Ռոբերտ Քոչարյանն է այդ դաշինքը հովանավորում, իսկ դուք համակարգում եք նրա ու Օհանյան-Օսկանյան-Հովհաննիսյան կապը:
- Ես Քոչարյանի հետ որևէ կապ չունեմ: Ամռանը որ տեսել եմ նրան, դա է: Նաև պաշտոնապես ասում եմ, որ Ռոբերտ Քոչարյանը դաշինքի հետ որևէ կապ չունի: Իսկ եթե մեկը ուզում է այդպիսով շոու անի, իր գործն է. ես ընդամենն օգնում եմ իմ ընկերներին:
- Ովքե՞ր են ձեր ընկերները:
- Րաֆֆի Հովհաննիսյանը, Սեյրան Օհանյանը և Վարդան Օսկանյանը:
- Երբեք հայտնի չի եղել, որ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը ձեր ընկերը լինի:
- Նա իմ ընկերն էր, երբ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարն էր: