Ալավերդիում երեխան փախել է մանկապարտեզից ու խեղդվել Դեբեդում. մանկապարտեզում շոկի մեջ են
Այսօր Լոռու մարզում ողբերգական դեպք է տեղի ունեցել: Առավոտյան 10:00-ի սահմաններում 4-ամյա Ռոբերտ Դալլաքյանն ինքնուրույն դուրս է եկել Ալավերդի քաղաքի Սանահին կայարան թաղամասում գտնվող թիվ 3 մանկապարտեզից:
Ավելի ուշ երեխայի մարմինը հայտնաբերել են Դեբեդ գետում եւ տեղափոխել Ալավերդի բժշկական կենտրոն: Բժշկական կենտրոնից մեզ հայտնեցին, որ 4-ամյա Ռոբերտն իրենց մոտ տեղափոխվել է մահացած վիճակում: Մանկապարտեզում որեւէ մեկի հետ խոսել չի հաջողվում:
Ալավերդու քաղաքապետի տեղակալ Արթուր Վարոսյանը մեզ հետ զրույցում հայտնեց, որ այնտեղ բոլորը շոկի մեջ են. «Ոստիկանությունը՝ քաղաքի ոստիկանապետի գլխավորությամբ, գտնվում է Սանահին կայարանում: Այլ մանրամասներ այս պահին չենք կարող ասել, որովհետեւ հետաքննություն է ընթանում, կավարտվի, բոլոր հարցերի պատասխանը կտան»,- եզրափակեց փոխքաղաքապետը:
ՀՀ քննչական կոմիտեից հայտնում են, որ Լոռու մարզային քննչական վարչությունում ձեռնարկվում են անհրաժեշտ միջոցառումներ՝ 2013 թ. ծնված երեխայի մահվան հանգամանքները պարզելու համար։
«2017 թվականի փետրվարի 14-ին` ժամը 11:30-ին, «Ալավերդու բժշկական կենտրոն» ՓԲ ընկերությունից ահազանգ է ստացվել առ այն, որ նույն օրը` ժամը 11-ին, մահացած վիճակում բժշկական կենտրոն է տեղափոխվել Ալավերդի քաղաքի բնակիչ, 2013 թվականի ապրիլի 6-ին ծնված տղա երեխա:
ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչության Թումանյանի քննչական բաժնում ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ 2017 թվականի փետրվարի 14-ին` առավոտյան, երեխան մոր ուղեկցությամբ գնացել է նախադպրոցական ուսումնական հաստատություն, որտեղ մայրը նրան հանձնել է նշված հաստատության դաստիարակչուհու հսկողությանը։
Նախնական տվյալներով՝ ժամը 09։30-ի սահմաններում դաստիարակչուհին կազմակերպել է ներկա-բացակա, որին փոքրիկը ներկա եղել է, իսկ ստուգելու գործողությունն ավարտելուց հետո նկատել է, որ նա բացակայում է։ Ըստ դաստիարակչուհու՝ այդ մասին հեռախոսազանգով տեղեկացրել է երեխայի մորը։
Փոքրիկի դին հայտնաբերել է նրա պապը՝ նրան որոնելիս, նախադպրոցական ուսումնական հաստատությանը կից հոսող Դեբեդ գետում` բերանքսիվայր ջրում ընկած վիճակում, ոտքերով դեպի ափամերձ մասը եւ անմիջապես տեղափոխել «Ալավերդու բժշկական կենտրոն» ՓԲ ընկերություն: Կատարվել է դեպքի վայրի զննություն, նշանակվել դատաբժշկական փորձաքննություն»,- մասնավորապես նշվում է տարածված հաղորդագրությունում: