Դեբեդում 4-ամյա երեխայի խեղդվելուց հետո մանկապարտեզի տնօրենն ու դաստիարակը հեռացվել են
Ալավերդի քաղաքի Սանահին կայարան թաղամասում գտնվող թիվ 3 մանկապարտեզը, որտեղից 4-ամյա երեխան ինքնուրույն դուրս էր եկել եւ Դեբեդ գետն ընկնելով՝ խեղդվել, անորոշ ժամանակով չի գործի: Կրթօջախը փակվել է քաղաքապետի հրամանով: Մանկապարտեզի տնօրենն ազատման դիմում է գրել, իսկ ահա դաստիարակը հեռացվել է աշխատանքից: Այս մասին armtimes.com-ին հայտնեց Ալավերդու քաղաքապետի տեղակալ Արթուր Վարոսյանը:
«Ամբողջ թաղամասը շոկի մեջ է, ծնողներն իրենց երեխաներին մանկապարտեզ չեն տանում: Եթե ամեն ինչ հաջող ընթացք ունենա, եւ երկուշաբթի օրվանից կրթօջախն աշխատի, կլինի նոր դաստիարակ, որն էլ ժամանակավորապես կկատարի նաեւ տնօրենի պարտականությունները՝ մինչեւ որ քաղաքապետարանը նոր տնօրեն կնշանակի»,- ասաց Ալավերդու փոխքաղաքապետը:
Արթուր Վարոսյանը նշեց, որ մանկապարտեզն ընդամենը մեկ խումբ ունի, դժբախտ պատահարի օրը, այսինքն՝ երեկ, ներկա է եղել 22 սան: Թե ում մեղավորությամբ եւ անհետեւողական պահվածքի պատճառով է երեխան հայտնվել մանկապարտեզի պատերից դուրս, մեր զրուցակիցը դժվարացավ ասել՝ դա համարելով իրավապահ մարմինների պարզելիք հարց:
Հարցին՝ հնարավո՞ր է, որ որոշում կայացվի մանկապարտեզը տեղափոխել կամ միացնել քաղաքի մեկ այլ կրթօջախի, Ալավերդու փոխքաղաքապետը բացասական պատասխան տվեց: «Բայց ինչո՞ւ պետք է միացվի, մանկապարտեզը նոր է վերանորոգվել, հագեցած է բոլոր հարմարություններով: Բացումը տեղի է ունեցել 2016 թվականի դեկտեմբերի 27-ին»,- ասաց Արթուր Վարոսյանը:
Իսկ քննարկվո՞ւմ է գետի՝ մանկապարտեզին մոտ հատվածում արգելապատնեշ տեղադրելու հարցը, հետաքրքրվեցինք: Պարզվեց՝ ոչ: Ինչպես տեղեկացրել էինք, կրթօջախի և Դեբեդի միջեւ տարածությունն ընդամենը 10 մետր է: «Մանկապարտեզի բոլոր կողմերը ցանկապատված են, ուղղակի երեխան դուրս է եկել գլխավոր դարպասից, մի քիչ հեռացել և բնակելի շենքի կողքով իջել գետի ափ»,- ասաց Արթուր Վարոսյանը՝ ընդգծելով, որ նախկինում մանկապարտեզում նման ողբերգական դեպքեր չեն գրանցվել:
Արթուր Վարոսյանը տեղեկացրեց, որ մանկապարտեզի տնօրենի եւ դաստիարակի հետ կապ հաստատելու եւ խոսելու իրենց բոլոր փորձերն ապարդյուն են անցել:
Հիշեցնենք, որ երեկ՝ փետրվարի 14-ին, Լոռու մարզի Ալավերդի քաղաքում ողբերգական դեպք էր տեղի ունեցել: Առավոտյան 10:00-ի սահմաններում 4-ամյա Ռոբերտ Դալլաքյանն ինքնուրույն դուրս էր եկել Սանահին կայարան թաղամասում գտնվող թիվ 3 մանկապարտեզից:
Ավելի ուշ երեխայի մարմինը հայտնաբերել էին Դեբեդ գետում եւ մահացած վիճակում տեղափոխել Ալավերդի բժշկական կենտրոն: