«Գանձասար-Կապանի» մարզադաշտը որակազրկվել է
2016-2017 մրցաշրջանի գարնանային հատվածում «Գանձասար-Կապանն» այլեւս հանդես չի գա Կապանի «Գանձասար մարզական կենտրոն» մարզադաշտում: Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիան որակազրկել է մարզադաշտը: Այս մասին  տեղեկանում են ՀՖՖ պաշտոնական կայքից:
Հայաստանի Բարձրագույն խմբի առաջնությանը մասնակցելու արտոնագիր ստանալու համար, ի թիվս մի շարք պահանջների, ակումբները պետք է որոշակի չափանիշների համապատասխանեցնեն նաեւ իրենց ենթակառուցվածքները: 2014 թվականից ՀՖՖ-ն սկսել է կիրառվել Ենթակառուցվածքային կանոնակարգ, որը սահմանում է ենթակառուցվածքային հստակ պահանջներ:
2016-17 մրցաշրջանի առաջ «Ալաշկերտ» ակումբի «Նաիրի» մարզադաշտն ունեցել է որոշակի շեղումներ, որոնք հասցրել է վերացնել սահմանված ժամկետներում: Թերություններ է ունեցել նաեւ «Գանձասարի» մարզադաշտը: Դրանք, ըստ ՀՖՖ-ի, այնպիսի խնդիրներ են եղել, որոնք չէին կարող վերացվել կարճ ժամկետներում, եւ ակումբին ժամանակ է տրվել՝ մինչեւ 2016 թ. հոկտեմբեր: Սակայն, ինչպես նշում է ՀՖՖ Արտոնագրման բաժնի պետ Արթուր Ազարյանը, ակումբն անգամ քայլեր չի ձեռնարկել թերությունները շտկելու ուղղությամբ, եւ ՀՖՖ-ն 2016 թ. նոյեմբերին որոշում է կայացրել որակազրկել Կապանի մարզադաշտը 2016-17 մրցաշրջանի Բարձրագույն խմբի առաջնության երկրորդ հատվածի համար մինչեւ հայտնաբերված թերությունների շտկումը:
Արթուր Ազարյանը նշել է, որ խաղադաշտն անհամաչափ է, անհարթ, որոշակի տեղերում նույնիսկ իսպառ բացակայում է խոտածածկը, նախավարժանքի համար նախատեսված տարածքը վատթար վիճակում է, խաղադաշտի երկայնքով առկա մետաղյա բաց խողովակները մեծ վտանգ են ներկայացնում ֆուտբոլիստների համար։ Մարզադաշտի տրիբունան ապահովված չէ համարակալված, անհատական եւ թիկնակով նստատեղերով։ Չկա որեւէ հարմարություն ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների համար։
Կանոնակարգին բացարձակապես չեն համապատասխանում մարզադաշտի հանդերձարանները։ Դրանք բավական փոքր են, բավարար չեն ֆուտբոլիստների նվազագույն քանակի համար։ Թե՛ ֆուտբոլիստների, թե՛ մրցավարների հանդերձարաններն ապահովված չեն ցնցուղներով, զուգարանով եւ մերսման սեղաններով։ Առկա սակավաթիվ ցնցուղները, զուգարանները եւ մերսման 2 սեղանները գտնվում են հանդերձարաններից դուրս եւ ընդհանուր են 2 թիմերի ու մրցավարների համար։ Զուգարաններն առանց զուգարանակոնքի են, իսկ սանիտարական նորմերը թե՛ զուգարաններում, թե՛ առհասարակ հանդերձարաններում որեւէ կերպ ապահովված չեն։
Մարզադաշտում առկա պատվավոր հյուրերի օթյակն ուղղակի ժամանակավոր եւ իրենից վտանգ ներկայացնող կառույց է, որտեղ բարձրանալու համար անհրաժեշտ է անցնել տեխնիկական գոտով, ինչն անընդունելի է կանոնակարգային բոլոր նորմերով, իսկ օթյակ տանող աստիճանները բավական վտանգավոր են։
Այս շրջանում «Գանձասար-Կապանը» մրցաշրջանի գարնանային հատվածի մեկնարկից առաջ իր վերջին ուսումնամարզական հավաքն է անցկացնում: Թիմը մարզվում է Կիպրոսում:
Հայաստանի Բարձրագույն խմբի առաջնության 17 տուրից հետո «Գանձասարը» 27 միավորով ընթանում է 4-րդ հորիզոնականում: Նույնքան միավոր ունի նաեւ «Փյունիկը», որը կապանցիներին գերազանցում է լրացուցիչ ցուցանիշներով (3-րդ տեղում է): 2-րդ տեղում ընթացող երկրի գործող չեմպիոն «Ալաշկերտին» «Գանձասարը» զիջում է 3, իսկ միանձնյա առաջատար «Շիրակին» 7 միավորով:
Հայաստանի գավաթի խաղարկությունում կապանցիները դուրս են եկել կիսաեզրափակիչ, որի շրջանակներում ուժերը չափելու են «Շիրակի» հետ: