Լոռիում խուլ լարվածություն է հասունանում. շուտով կպայթի
Լոռու մարզում նախընտրական քարոզարշավը թեեւ արտաքուստ բավականին հանդարտ է ընթանում, բայց ինչպես այնտեղ առաջադրված ՀԱԿ-ՀԺԿ դաշինքի ռեյտինգային թեկնածու Աշոտ Մանուկյանն է մեզ հետ զրույցում ասում, կա խուլ լարվածություն, որն առաջիկայում կպայթի: Եվ այդ լարվածությունը, նրա խոսքերով, հիմնականում Հանրապետական կուսակցության ռեյտինգային թեկնածուների միջեւ է:
Լոռու մարզն ընդգրկող թիվ 9 ընտրատարածքում, հիշեցնենք, ՀՀԿ-ն ունի երեք «ծանր հրետանի»՝ Տաշիրից՝ Կարեն Կարապետյանը, Սպիտակից՝ Արկադի Համբարձումյանը՝ Դերժավայի Արկադը եւ Վանաձորից՝ Վահրամ Բաղդասարյանը: Դա է պատճառը, որ ՀՀԿ-ն այստեղ ոչ թե մեծ թվով, այլ ընդամենը 7 թեկնածու է առաջադրել այն դեպքում, երբ 15 թեկնածու առաջադրելու իրավունք ուներ: Այս երեքից առաջին երկուսը 2012թ. խորհրդարանական ընտրություններին սույն տարածքներից մեծամասնական ընտրակարգով պատգամավոր են դարձել բավական պատկառելի ձայներով: Կարեն Կարապետյանը ստացել է ընտրություններին մասնակցած մոտ 32 հազար ընտրողներից 27 հազար ութ հարյուրի ձայները, իսկ Արկադի Համբարձումյանը ստացել է 38 հազար ընտրողներից 30 հազարի ձայները: Հիշեցնենք նաեւ, որ 2012թ. Լոռու մարզկենտրոն Վանաձորի թիվ 30 ընտրատարածքից մեծամասնական ընտրակարգով ընտրվել էր պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանը, որն այդ պայքարում հաղթել էր այն ժամանակ իշխանության թեկնածու Վիկտոր Դալլաքյանին: Լոռու մարզից ընտրված այս երեք պատգամավորներն ապրիլյան ընտրություններին կրկին առաջադրվել են նույն ընտրատարածքում:
Բայց այս անգամ ինչպես հանրապետության բոլոր ընտրատարածքներում, Լոռիում էլ իշխանության թեկնածուները ոչ թե ընդդիմության, այլ միմյանց դեմ են պայքարում: Եվ քանի որ իրենք այս անգամ առաջադրվել են ոչ թե իրենց նախկին փոքր, այլ մարզի մեծ ընտրատարածքում, միմյանցից ձայներ են տանելու: Օրինակ, Կարեն Կարապետյանը լրագրողների հետ իր վերջին հարցուպատասխանի ժամանակ հայտարարել էր, թե ինքը մարզում որտեղ հարմար գտնի, այնտեղ էլ շտաբ կբացի: Նա նույնն էլ մյուս թեկնածուների վերաբերյալ էր ասել, թե նրանք որտեղ հարմար գտնեն, այնտեղ էլ կարող են շտաբ բացել: Բայց եթե Կարեն Կարապետյանը կարող է իրեն թույլ տալ Վանաձորում, Սպիտակում կամ Ալավերդիում շտաբներ ունենալ ու աշխատել տեղի ընտրողների ձայները ստանալու համար, նույնը Տաշիրի ենթաշրջանում չեն կարող անել ՀՀԿ-ի մյուս թեկնածուները:
Խնդիրը համարձակության եւ տեղի ընտրողների տրամադրվածության մեջ է: Բանն այն է, որ Կարեն Կարապետյանն անցած տարիներին կարողացել է մարզում ձեռք բերել այդ հնարավորությունը: Դրան նպաստում է նրա ռուսաստանաբնակ խոշոր գործարար եղբայրը՝ Սամվել Կարապետյանը, որը ներդրումներ է սկսել Վանաձորում: Վերջինս ընդամենը մեկուկես ամիս առաջ Մոսկվայում ռուսաստանի հայ այլ գործարարների եւ արդեն վարչապետ Կարեն Կարապետյանի հետ հանդիպումից հետո հայտարարել էր, թե այս տարի պատրաստվում է Լոռու մարզում 300 մլն դոլարի ներդրում կատարել: Իսկ թե որ ոլորտներում է ներդնելու, պետք է ասի այս ամսին: Դա եւս կազդի ընտրողների տրամադրության վրա:
Բայց իշխանության այս երեք թեկնածուներից յուրաքանչյուրը փորձելու է թե՛ իր նախկին մեծամասնական ընտրատարածքից, թե՛ ընդհանրապես ողջ մարզից առավելագույն ձայները ստանալ, որ հետո հենց ինքը այնտեղ լինի ամենաազդեցիկը, թելադրողը: Աշոտ Մանուկյանը հենց այս պայքարը նկատի ունի, որ ասում է, թե շուտով պայթյուն կլինի: Լոռու մարզում առկա լարվածության մասին մի քանի հարց ուղղեցինք ընդդիմադիր թեկնածուին:
- Պարոն Մանուկյան, Լոռու մարզում իշխանություններն իրենց լծակներով խնդիրներ չե՞ն առաջացնում ընդդիմադիր թեկնածուների համար:
- Ընդդիմադիր ուժերից «Ելք» դաշինքի թեկնածու Էդմոն Մարուքյանի նախընտրական պաստառներն էին պատռել, եւ դեռ որեւէ այլ դեպք չի եղել: Պարզապես ընդհանուր լարվածություն կա: Որոշակի տեղեկություններ կան, որ մեծ գումարներ են բաժանում, բայց դա դժվար է ֆիքսել, թեեւ բոլորս էլ համոզված ենք, որ իշխանության հիմնական զենքը մնացել է կաշառքը:
- Ովքե՞ր են ընտրակաշառք բաժանում: Իշխանությա՞ն թեկնածուները:
- Ոչ միայն, էլի կուսակցություններ կան, որոնց մասին ասում են:
- Հավանաբար «Ծառուկյան» դաշինքը կամ «Օրինաց երկիր» կուսակցությունն է բաժանում: Նախկինում նրանց մասին էին նման տեղեկություններ լինում: Եվ որքա՞ն է հասնում ընտրակաշառքի չափը:
- Բոլորն էլ: ՀՀԿ-ից բացի էլի բաժանողներ կան: Տարբեր թվեր են ասում 10 հազարից մինչեւ 50 հազար դրամի մասին են խոսում:
- Իսկ իշխանության թեկնածուների միջեւ ինչո՞ւ է լարվածություն առաջացել:
- Դե, որովհետեւ թեկնածուները միմյանց տարածք են մտնում:
- Ո՞վ է ում տարածք մտնում:
-  Կարեն Կարապետյանը մտնում է Վահրամ Բաղդասարյանի տարածքը, Վահրամ Բաղդասարյանը՝ Կարեն Կարապետյանի տարածքը: Էն սպիտակցին նույնպես նման բան է անում: Խուլ հակասություն է գնում, բայց երբ կպայթի, չգիտեմ: Ես ենթադրում եմ, որ կպայթի, քանի որ ցանկացած լարում իր կուլմինացիային է գալու:
- Իսկ Լոռու ընտրողներն ի՞նչ տրամադրություն ունեն:
- Մի ընդհանուր տրամադրություն կա ՀՀԿ-ի դեմ, բայց այդ լարված ժողովրդի մի մասը, որ ամենավերջին հայհոյանքներով հայհոյում են ՀՀԿ-ին, հետո փողը վերցնում, գնում՝ նրան է ընտրում: Բայց ի վերջո մեր հույսն էլ ժողովրդի իմաստության վրա է, մենք կոչ ենք անում չկաշառվել: Բարոյական չի՝ ասենք, կաշառք վերցրեք, բայց ուրիշին ընտրեք: Բայց ասում ենք, եթե անգամ կարիքից ելնելով՝ ստիպված եք լինելու վերցնեք, ընտրությունների ժամանակ ճիշտ կողմնորոշվեք: