Հայաստանի դեմոկրատական կուսակցության նախագահ Արամ Սարգսյանը գտնում է, որ Օհանյան-Րաֆֆի-Օսկանյան դաշինքին իրենց չմիանալը ապրիլի 2-ի խորհրդարանական ընտրություններում լուրջ հարված հասցրեց այդ ուժի վարկանիշի վրա: Ընտրություններին ՕՐՕ-ի ձախողման և այլ հարցերի վերաբերյալ մի քանի հարց ուղղեցինք Ա. Սարգսյանին:
- Պարոն Սարգսյան, հիմա, երբ ՕՐՕ-ն պարտվեց խորհրդարանական ընտրություններին, դաշինքին չմիանալը ճի՞շտ քայլ եք համարում:
- Այդ ուժին չմիանալը սկզբունքային հարց էր, և ես մինչ ընտրություններն էլ նրանց ասել էի, որ մեր դուրս գալը շատ մեծ բացասական ազդեցություն է թողնելու նրանց վրա: Ինչպես տեսաք, այդպես էլ եղավ:
- Կարծում եք, հենց ձեր չմիանալո՞ւ պատճառով դաշինքն ընտրություններում պարտվեց:
- Մենք ոչ թե մեր մասին շատ մեծ կարծիք ունենք, այլև այսպիսի պայմաններում, երբ ձևավորվում է մի քաղաքական միավոր և հենց սկզբից սկսվում է մասնատվել, ակնհայտ է, որ անհաջողություններ է ունենալու: Բացի այդ, նրանք շատ սխալներ արեցին: Նրանք՝ բոլոր երեք առաջնորդներն էլ ՝ Սեյրան Օհանյանը, Րաֆֆի Հովհաննիսյանը եւ Վարդան Օսկանյանը կարծում էին, որ միայն իրենց խարիզմայի վրա կարելի է ձայներ հավաքել:
- Իսկ ՕՐՕ-ի իրական ղեկավար, ԼՂՀ պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Սամվել Բաբայանի ձերբակալությունը բացասաբար չանդրադարձա՞վ դաշինքի վարկանիշի վրա:
- Չեմ կարծում, որ դա բացասական ազդեր, հակառակը, պետք է դրական ազդեր: Մեր ժողովուրդը սիրում է զոհերին ձայն տալ եւ պաշտպանել:
- Իսկ երբ ՕՐՕ-ին ձայն չտվեց, կարելի՞ է ասել, որ հակառակը, նրա ձերբակալությունը բացասական ազդեցություն է թողել:
- Դա իր հերթին, ես հիմա չեմ ուզում դրա մասին խոսել: Բայց ես չեմ կարծում, որ սա ընտրություն էր, որտեղ ինչ-որ մի բան օբյեկտիվորեն ազդեր ինչ-որ գործընթացի վրա: Ի վերջո նորից մեր ժողովրդին բերեցին կաշառակերության՝ կաշառք վերցնելու եւ կաշառք բաժանելու դաշտ: Այս իշխանությունների պյուռոսյան հաղթանակը մի օր իրենց դեմ է դուրս գալու: Նրանք պատմությունը լավ չեն ուսումնասիրել, անգամ դասագրքերը չեն կարդացել: Երկիրն այս կերպ կառավարելն անպայման իրենց դեմ է դուրս գալու շատ ծանր հետեւանքներով: Երկիր ենք կորցնում:
- Իսկ ՕՐՕ-ի ձախողումը էլ ի՞նչ գործոնների պատճառով եղավ:
- Կազմակերպական խնդիրներ էլ կային: Պայքարից մեր բոլոր կառույցների դուրս գալը նրանց համար ունեցավ բացասական ազդեցություն: Իմիջիայլոց նրանք զգացին դրա պակասը:
- Բայց ձեր կուսակցությունը երկար ժամանակ ակտիվ քաղաքականությամբ չի զբաղվել, եւ տպավորությունն այնպիսին է, որ մարզերում չպետք է կառույցներ ունենայիք, որ դրանք էլ ընտրությունների ժամանակ օգնեին այդ դաշինքին:
- Դա մեր նկատմամբ թյուր տպավորություն է, որովհետեւ մեր կուսակցությունը այն եզակի գաղափարական կուսակցություններից մեկն է, որն իր սոցիալ-դեմոկրատական, սոցիալիստական գաղափարախոսությանը հավատարիմ է մնացել մինչև այսօր: Բայց, ցավոք սրտի, այսպես ասած՝ արժեքային համակարգն է փոխվել, բոլորը նայում են, թե ով շատ փող ունի, ով իր հետևից բանակ ունի, ով վարչական լծակներ ունի: Նորմը մենք ենք, եթե ուզում եք լավ իմանալ: Քաղաքական միավորը մենք ենք, մենք չենք գնացել՝ որեւէ մեկի առաջ գլուխ խոնարհել, որեւէ մեկին պարտական չենք, որեւէ մեկից փող չենք կորզել: Ու քանի որ երկրում ծրագրի եւ գաղափարախոսության մրցակցություն չկա, այդպես էլ պետք է լիներ:
- Խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցելու համար դուք դուրս եկաք Արա Աբրահամյանի գրասենյակից: Չե՞ք ցանկանում վերադառնալ:
- Ես վայր դրեցի այնտեղ իմ պարտականությունները, որովհետև մտածում էի, անհրաժեշտ է, իմ հնարավորություններն ամբողջությամբ կուսակցությանը նվիրել: Հավանաբար, չեմ վերադառնա այնտեղ, քանի որ մի գետը երկու անգամ չեն մտնում: Մենք մնում ենք ընկերներ եւ անհրաժեշտության դեպքում ես միշտ պատրաստ եմ նրան օգտակար լինել: Վերջերս էլ Մոսկվայում մասնակցեցի նրա 60-ամյակին նվիրված միջոցառմանը: Մենք իսկապես ընկերներ ենք: