Միքայել Մելքումյանն ընդդեմ երեք նախարարի. պետական մտածողություն չկա
Ազգային Ժողովի փոխնախագահ, «Ծառուկյան» խմբակցության պատգամավոր Միքայել Մելքումյանը մտահոգ է, որ «Պետական գույքի մասնավորեցման 2017-2020 թվականների ծրագրի մասին» օրենքի նախագծի քննարկման ժամանակ ճյուղային ոլորտների նախարարները ցուցաբերել են բացարձակ պասիվություն: Այս մասին Միքայել Մելքումյանը հայտարարեց ԱԺ արտահերթ նիստում՝ նկատի ունենալով տնտեսական զարգացման եւ ներդրումների, առողջապահության եւ մշակույթի նախարարությունները, քանի որ մասնավորեցման ծրագրում ընդգրկված են այդ ոլորտներին առնչվող պետական հաստատություններ, որոնց վերաբերյալ նրանք կարծիք չեն հայտնել:
«Ես նայեցի օրենքի ազդեցության գնահատականները եւ տեսա, որ բացարձակ նետրալ գնահատականներ են: Ինձ շատ զարմացրեց, որ «Հայֆիլմի» սեփականշնորհման հետ կապված մշակույթի նախարարությունը որեւէ կարծիք չի հայտնել»,- ասաց Միքայել Մելքումյանը՝ հարց բարձրացնելով, որ երբ օբյեկտներ են ներառվում պետական մասնավորեցման ցանկում, որտեղ հետագայում պետք է ներդրումներ լինեն, կան այդպիսի խնդիրներ, որ պետական մնալը խանգարում է արտադրությանը, քանի որ այն պետական է:
«Առողջապահության նախարարն ասում է՝ ես չգիտեմ կան ինվեստրներ, նոր պետք է մտածել, նախ` մտցնենք ծրագիր, հետո մենք կմտածենք, կարող է նաեւ մնա պետական: Ես կարծում եմ՝ տեղին չի, եւ այդ մոտեցումները պետական մտածողություն իրենից չեն ներկայացնում»,- ընդգծեց Միքայել Մելքումյանը: «Ծառուկյան» խմբակցության պատգամավորի կարծիքով՝ առողջապահական, կրթական հաստատությունները պետք է հանվեն մասնավորեցման ցանկից:
Նշենք, որ մասնավորեցման ենթակա պետական գույքի ցանկում մտնում են այնպիսի կազմակերպություններ ինչպիսիք են՝  «Հայփոստ» ՓԲԸ, «Հայավտոկայարան» ՓԲԸ (Հյուսիսային ավտոկայան), «Համո Բեկնազարյանի անվան «Հայֆիլմ» կինոստուդիա» ՓԲԸ, «Ընդունելությունների տուն» ՓԲԸ (Կառավարության ընդունելությունների տուն), «Հրազդանի մարզահամալիր» ՓԲԸ, «Երեւանի ոսկերչական գործարան» ԲԲԸ-ի պետական սեփականություն հանդիսացող բաժնեմասը, «Բյուրեղ» հանքային ջրերի գործարան» ԲԲԸ-ի պետական սեփականություն հանդիսացող բաժնեմասը, «Երվերելակ» ՓԲԸ, «Վնասվածքաբանության եւ օրթոպեդիայի գիտական կենտրոն» ՓԲԸ, «Ծաղկաձորի գլխավոր մարզահամալիր» ՓԲԸ, « Հայփոստ» ՓԲԸ եւ այլն: