Հունիսի 14-ին՝ առավոտյան ժամը 10:00-ից, սկսեց գործել Երեւան-«Զվարթնոց» օդանավակայան եւ հակառակ ուղղությամբ փորձնական երթուղին: Այն կաշխատի շուրջօրյա՝ 24 ժամ, յուրաքանչյուր ժամը մեկ։
Երթուղային ավտոբուսով «Զվարթնոց» օդանավակայան մեկնող առաջին ուղեւորները լրագրողներն ու ՀՀ տրանսպորտի, կապի եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարության ներկայացուցիչներն էին: ՀՀ վարչապետի հանձնարարականի համաձայն՝ Երեւան-«Զվարթնոց» օդանավակայան եւ հակառակ ուղղությամբ փորձնական երթուղին կազմակերպել է ՀՀ տրանսպորտի, կապի եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարությունը:
Ինչպես armtimes.com-ի հետ զրույցում ասաց առավոտյան Հանրապետության հրապարակում շրջայց կատարող ՀՀ տրանսպորտի, կապի եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Վահան Մարտիրոսյանը, ուղեւորափոխադրումները կիրականացվեն փորձնական եղանակով, որից հետո հնարավոր է ճշգրտումներ կատարվեն երթուղու աշխատանքում:
«Սա փորձնական երթուղի է: Այն դեռ հնարավոր է փոփոխություններ կրի: Աշխատելու են փոքր եւ մեծ ավտոբուսներ: Աշխատանքի ընթացում դեռ ճշգրտումներ կկատարվեն»,- ասաց նախարարը՝ հավելելով, որ ավտոբուսները գործելու են յուրաքանչյուր ժամը մեկ: «Մեկ ավտոբուս շարժվելու է Երեւանի կենտրոնի օդանավակայան, նույն ժամանակում էլ մեկ այլ ավտոբուս օդանավակայանից շարժվելու է Երեւանի կենտրոն»,- ասաց նա:
Նախարարը նշեց, որ այս երթուղով ուղեւորափոխադրումներ իրականացնելու համար մրցույթ չի հայտարարվել: «Սա դեռ պիլոտային ծրագիր է: Ընթացքում մենք կհասկանանք բոլոր մանրամասները եւ հետո մրցույթը կհայտարարենք»,- ասաց նա՝ հավելելով, որ նախարարությունը հայտարարություն է տարածել, որ նման նախաձեռնությամբ է հանդես գալու եւ «օրինական դաշտում գործող ընկերություններից պատրաստակամություն են հայտնել մատուցել այս ծառայությունը»:
Նշենք, որ ուղեւորափոխադրումներն իրականացնելում է «Էլիտբաս» ավտոբուսների եւ միկրոավտոբուսների վարձույթի ծառայություն մատուցող ընկերությունը:
Ուղեւորափոխադրումները կիրականացվեն Հանրապետության հրապարակի շատրվաններին հարակից` գծանշումներով առանձնացված տարածքից, ավտոբուսներով եւ միկրոավտոբուսներով, որոնք կահավորված են օդորակիչներով եւ օդափոխիչներով։ Փոխադրավարձը մեկ ուղեւորի համար 300 դրամ է։