Մեկ տարի առաջ այս օրը տեղի ունեցավ կաթոլիկների առաջնորդ Հռոմի Ֆրանցիսկոս Պապի պատմական այցը Գյումրի: Մեկ տարի անց, նույն օրը՝ հունիսի 25-ին, Գյումրու Եվրոպայի հրապարակում բացվեց հիշատակի կոթող-հուշարձան, որը գալիք սերունդներին կպատմի այս իրադարձության մասին:
Եվրոպայի հրապարակում տեղադրված կոթողը նման է այն խորանին, որտեղ սուրբ պատարագ էր մատուցել Հռոմի Պապը: Առկա է նաեւ բեմում դրված խաչքարը և սրբազան Պապի այցի մասին պատմող լուսանկարներ:
Հուշակոթողի բացմանը ներկա էին Հայ Առաքելական եկեղեցու Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել եպիսկոպոս Աջապահյանը, Հայաստան, Վրաստանի, Ռուսաստանի և Արևելյան Եվրոպայի հայ կաթողիկեների առաջնորդ Ռաֆայել Արքեպիսկոպոս Մինասյանը, Շիրակի մարզպետ Արթուր Խաչատրյանը եւ Գյումրու քաղաքապետ Սամվել Բալասանյանը:
«Ուղիղ մեկ տարի առաջ Գյումրիում իրադարձություն էր: Գյումրու կենտրոնական հրապարակում՝ Գյումրու երկու սուրբ եկեղեցիների միջև, պատարագ մատուցվեց Պապի ձեռամբ: Բոլորս՝ անկախ մեր դավանական պատկանելությունից, հուզումնառատ օր ապրեցինք և այսօր մեկ տարի հետո այս հուշակոթողը բացվեց, որպեսզի ընդմիշտ հիշվի այդ այցը: Հռոմի սրբազան քահանայապետը չեկավ միայն կաթողիկե համայնքի համար, այլ եկավ նաև իր եղբայրական սերն արտահայտելու առաքելական եկեղեցու հետևորդների մեծ բանականին: Այն իրադարձությունը, որ տեղի ունեցավ բոլորինս է և այս հուշակոթողն էլ բոլորինս է: Այս մեկ ամյակի առիթով շնորհավորում եմ բոլորիս»,- ասաց Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել եպիսկոպոս Աջապահյանը:
Հռոմի Պապի պատմական այցը մոռացության չմատնելը կարեւորելով՝ Գյումրու քաղաքապետն էլ նշեց.
«Ինձ համար պատմական օր է, քանի որ մեկ տարի առաջ այս օրը Հռոմի պապը ժամանեց մեր քաղաք: Նրա մատուցած սուրբ պատարագը տեղի էր ունենում երկու եկեղեցիների միջեւ, ուստի պետք է այն լիներ պատշաճ: Մենք այսօր իրավունք չունեին այդ պատմությունը չկերտելու, որովհետեւ երբեւէ Հռոմի պապ չի այցելել մեր քաղաք»,-ասաց Սամվել Բալասանյանը: