Հաց չկա. թոշակը վաղվանից է բաժանվելու, բայց գյումրեցիներն այսօրվանից բանկոմատների մոտ են
Գյումրու բանկոմատների մոտ մարդկային կուտակումներ են: Թոշակառուները վաղ առավոտից սպասում են իրենց թոշակներին, սակայն այն դեռ չկա:
ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարության սոցիալական ապահովության պետական ծառայությունը պաշտոնական հաղորդագրություն է տարածել, որ հուլիս ամսվա կենսաթոշակների բաշխումը սկսվելու է ընթացիկ ամսվա 4-ից՝ վաղվանից:
Կենսաթոշակները թոշակառուների հաշվեհամարին սովորաբար լինում էին յուրաքանչյուր ամսվա 2-ին կամ 3-ին, հավանաբար հուլիսի 1-ի եւ 2-ի ոչ աշխատանքային օրերով պայմանավորված՝ այն այս ամիս փոխանցվում է 4-ից: Սակայն գյումրեցիները համառորեն սպասում էին բանկոմատների հարակից վայրերում: Վերջիններս armtimes.com-ի հետ զրույցում ասում էին, որ իրենց միակ եկամուտի աղբյուրը ծերության թոշակն է, որի մեկ օր ուշացումը մեծ խնդիրներ է առաջացնում իրենց համար:
«Մենք էդ թոշակով կապրինք, ուրիշ միջոց չունինք: Ամեն ամիս 2-ին կամ 3-ին ստացել եմ, էս ամիս ինչի՞ են ուշացրել, չեմ հասկանում: Հնարավորություն չունիմ ապրելու, 45 տարի աշխատել եմ, բայց 35 հազար թոշակ եմ ստանում: Եղածը լրիվ վարձ եմ տալիս, չոր հացի փող չի մնում»,- armtimes.com-ի հետ զրույցում դժգոհեց միայնակ թոշակառու Թամարա Կարապետյանը:
Մասնավորապես, Գյումրու Անկախության հրապարակում, Ռիժկովի ճեմափողոցում տեղադրված բանկոմատների եւ հարեւանությամբ գնվող «Հայփոստի» բաժանմունքի մոտ կուտակված թոշակառուներն armtimes.com-ի հետ զրույցում նշում էին, որ, եթե այսօր թոշակները չփոխանցեն, ապա շատերը հաց գնելու հնարավորություն չեն ունենա: Նրանք ամեն դեպքում հույս էին հայտնում, որ այսօր թոշակ են ստանալու:
Նշյալ վայրում թոշակառուները գրավել էին բանկոմատները, նրանք նույնիսկ վիճաբանությունների մեջ էին մտնում այն քաղաքացիների հետ, ովքեր բանկոմատից փորձում էին գումար հանել: Թոշակառուներին թվում էր, թե նրանք թոշակ էին ստանում:
Ստեղծված իրավիճակը թերեւս ողբերգական է: Քաղաքացիների եկամտի միակ միջոցը մնացել է թոշակ-նպաստը, որի մեկ օր ուշացումը գյումրեցիների շրջանում խուճապ է առաջացնում: