Թուրքիան մտադիր է մաքսային համաձայնագիր կնքել ԵԱՏՄ-ի հետ: Այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի էկոնոմիկայի նախարար Նիհայթ Զեյբեկչին Իզմիրում անցկացվող 86-րդ միջազգային բազմաոլորտ ցուցահանդեսի ժամանակ։ Այս մասին փոխանցում է РИА Новости գործակալությունը:
«Ունենք առաջարկ, որպեսզի Թուրքիան բանակցություններ սկսի ԵԱՏՄ-ի հետ մաքսային համաձայնագրի ստորագրման մասին՝ չխախտելով ԵՄ-ի հետ համապատասխան համաձայնագիրը։ Թուրքիան ցանկանում է ԵԱՏՄ-ի հետ հաստատել նաև այլ համագործակցություն»,- ասել է Զեյբեկչին։ Նա հավելել է, որ Ռուսաստանի և Թուրքիայի միջև անցած տարվա ապրանքաշրջանառության ծավալի 30 տոկոս աճը դեռևս միայն սկիզբն է։
Նկատենք, որ այս հայտարարությունը, ըստ տարբեր վերլուծաբանների, պայմանավորված է Եվրամիության երկրների՝ Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կտրուկ սրմամբ:
Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը մի քանի օր առաջ խոստովանեց, որ անհնարին է համարում ԵՄ-ի և Թուրքիայի միջև մաքսային միության ստեղծման մասին բանակցությունների շարունակումը։ «Ցանկացած դեպքում ներկայում մենք չենք ընդլայնի մաքսային միությունը Թուրքիայի հետ։ Չի կարող խոսք լինել նաև խորացման մասին»,- ասել է Մերկելը։
Հուլիսին Գերմանիայի արտգործնախարար Զիգմար Գաբրիելը նույնպես ընդգծել էր, որ անհնարին է համարում ներկա իրավիճակում մաքսային միության ստեղծման մասին ԵՄ-ի և Թուրքիայի միջև բանակցությունները շարունակելը։
Հատկանշական է, որ Մաքսային միության մասին պայմանագիր ստորագրել ԵԱՏՄ-ի հետ՝ նշանակում է այդ կազմակերպության հետ բացել բոլոր սահմանները և վարել ազատ ու անմաքս առևտուր: Բանն այն է, սակայն, որ բաց սահմանների կոնցեպտի իրացումը դժվար է պատկերացնել ԵԱՏՄ անդամ հանդիսացող Հայաստանի նկատմամբ Թուրքիայի վարած ցամաքային բոլակադայի քաղաքականության ֆոնին, որը պատերազմի էլելեմնտ է իր մեջ պարունակում: