ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար Լեւոն Մկրտչյանը Խ.Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանում վաղը հանդիպում է ունենալու կրթության ոլորտի ներկայացուցիչների հետ: Հանդիպման ընթացքում տրվելու է «Ուսուցիչ» նախաձեռնության մեկնարկը:
ԿԳՆ-ից, պատասխանելով այս նախաձեռնության մասին մեր հարցմանը, փոքր-ինչ բացեցին փակագծերը: Ըստ այդմ, հստակ ծրագիր դառնալ հավակնող նախաձեռնության նպատակն է բարձրացնել ուսուցչի հեղինակությունը, բարելավել սոցիալական վիճակը, նպաստել մասնագիտական կարողությունների կատարելագործմանը:
Գերատեսչությունից ասացին, որ այդ ամենը դեռեւս թեզիսների ու մոտեցումների մակարդակում է: Դրանք հանրակրթական դպրոցների տնօրեններին եւ ուսուցիչներին ներկայացվելուց հետո ակնկալվելու են նրանց առաջարկները, ինչից հետո կմշակվի ծրագիր` նպատակին հասնելու հստակ ժամանակացույցով եւ քայլերի հաջորդականությամբ: