Միացյալ Նահանգների պետքարտուղարությունը պաշտոնապես հայտարարել է Էնդրյու Շեֆերին Մինսկի խմբի համանախագահ նշանակելու մասին, նշված է ԱՄՆ արտաքին գերատեսչության տարածած հաղորդագրության մեջ:
Դրանում նաեւ ընդգծված է, որ ԱՄՆ հավատարիմ է մնում Մինսկի խմբի աշխատանքին եւ շարունակելու է օգնել Հայաստանին եւ Ադրբեջանին ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման հարցում, աջակցում է միջազգային իրավունքի հիմքով հակամարտության արդար կարգավորմանը եւ Էնդրյու Շեֆերն օգնելու է կողմերին հասնել այդ նպատակին:
Հայաստանի եւ Ադրբեջանի կառավարությունները տեղեկացվել են Էնդրյու Շեֆերի նշանակման մասին, որն արդեն անցել է իր պարտականությունների կատարմանը:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբում Միացյալ Նահանգների նոր համանախագահ Էնդրյու Շեֆերն ունի դիվանագիտական աշխատանքի ավելի քան քառորդ դարի փորձ: 1985-ին ավարտելով հեղինակավոր Յեյլի համալսարանը՝ Շեֆերը այնուհետեւ միջազգային հարաբերությունների մագիստրոսի կոչում է ստանում այդ ոլորտում առաջադեմ Կոլումբիայի համալսարանում:
1991-ից, արդեն որպես Պետքարտուղարության դիվանագետ, Էնդրյու Շեֆերն աշխատում է Քուվեյթում, Բահրեյնում, իսկ 2000-ականներին՝ Ռուսաստանում, Հաագայում եւ Քաբուլում Միացյալ Նահանգների դեսպանություններում՝ կենտրոնանալով քաղաքական հարաբերությունների վրա:
Հայտարարելով նոր համանախագահի մասին՝ Մինսկի խմբում ԱՄՆ-ի արդեն նախորդ համանախագահ Ռիչարդ Հոգլանդն ընդգծել էր, որ փայլուն ու փորձառու դիվանագետ լինելուց բացի, Էնդրյու Շեֆերն ունի նաեւ հակամարտությունների կարգավորման գործնական փորձ: 2011-ից 2014-ը Էնդրյու Շեֆերը Կիպրոսում՝ Նիքոսիայում ԱՄՆ-ի փոխդեսպան էր, իսկ 2015-ից Վիենայում Միջազգային կազմակերպություններում Միացյալ Նահանգների առաքելության գործերի ժամանակավոր հավատարմատարը: