Աջակցել Արծվիկ Մինասյանի՞ն, թե՞ Խաչիկ Հակոբյանին. վարչապետը դեռ լուռ է
Վերջին շրջանում լարվել են հարաբերությունները բնապահպանության ՀՅԴ-ական նախարար Արծվիկ Մինասյանի ու ՀՀԿ-ական փոխնախարար Խաչիկ Հակոբյանի միջեւ: «Հրապարակ»-ն էլ երեկ գրել էր, որ Արծվիկ Մինասյանը որոշել է ազատվել իր տեղակալից, անգամ Հակոբյանին առաջարկել է դիմում գրել և հեռանալ, բայց Խաչիկ Հակոբյանը դեռ դիմում չի գրել:
armtimes.com-ը այս հարցի կապակցությամբ զրուցեց Խաչիկ Հակոբյանի հետ: Վերջինս ոչ հաստատեց, ոչ էլ հերքեց իր և նախարարի միջև լարված հարաբերությունների մասին լուրերը, այլ միայն ասաց. «Ես աշխատում եմ նույն ձևով, նույն եռանդով և նույն ոգևորությամբ՝ այնպես, ինչպես միշտ աշխատել եմ. Ճիշտ չի լինի, որ ես ինքս իմ աշխատանքի մասին խոսեմ ու գնահատականներ տամ: Ես շարունակում եմ իմ գործին նույն նվիրումով աշխատել»:
Դիմեցինք նաև նախարարի մամլո խոսնակ Մարինե Կարապետյանին՝  նախարարի և փոխնախարարի հարաբերությունների վերաբերյալ մեկնաբանություն ստանալու ակնկալիքով, ինչին Մարինե Կարապետյանը պատասխանեց. «Ես կարող եմ ասել ոչ ավելին, քան իրականությունն է. փոխնախարար Խաչիկ Հակոբյանը սովորականի պես աշխատանքի է գալիս»։
Բայց ինչպես ասում են՝ առանց կրակ ծուխ չի լինում: Ավելին՝ Բնապահպանության նախարարության մեր՝ միանգամից երեք աղբյուր հաստատեցին, որ վերջերս իսկապես լարված են Արծվիկ Մինասյանի և Խաչիկ Հակոբյանի հարաբերությունները, ինչի պատճառները կարող են լինել ամենատարբեր՝ սկսած անձնականից և վերջացրած քաղաքականով:
Փորձեցինք հասկանալ, թե բնապահպանության նախարարությունում առաջացած փոքր-ինչ լարված իրավիճակը կարո՞ղ է անդրադառնալ ՀՀԿ-ՀՅԴ կոալիցիոն գործընկերության վրա, որովհետև արդեն մամուլի հրապարակում էլ եղավ, որ այս լարվածությունը տարակուսանքի ու որոշակի դժգոհության առիթ է հանդիսացել ՀՀԿ-ական որոշ ներկայացուցիչների մոտ, որովհետև նրանք կարծում են, որ մի կողմից կոալիցիոն գործընկերը չպետք է քաղաքական ենթատեքստով քայլեր իրականացնի, և հետո՝ թե ինչու կուսակցական վերնախավը չի միջամտում այդ հարցին: ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության քարտուղար Աղվան Վարդանյանը նախ՝ զարմացավ նման հարցադրումից, բայց այնուամենայնիվ, տարակուսանքով արձագանքեց ու ասաց, թե ինչպե՞ս կարող են նախարար-փոխնախարար հարաբերություններն ազդել ՀՅԴ-ՀՀԿ քաղաքական հարաբերությունների վրա:
Ամեն դեպքում՝ թե՛ նախարարի և թե՛ փոխնախարարի պաշտոնները քաղաքական ու հայեցողական պաշտոններ են, ու արդյո՞ք Խաչիկ Հակոբյանը հրաժեշտ կտա իր պաշտոնին, թե՞ կմնա, արդյո՞ք վերջնական որոշողը վարչապետ Կարեն Կարապետյանն է, և իհարկե, քաղաքական իրադրությունը, որը 2018 թվականին սպասվող իրադարձություններով պայմանավորված՝ կարող է ամեն րոպե փոփոխվել: Իսկ Կարեն Կարապետյանը դեռ լուռ է: