Ե՛վ թուղթը, ե՛ւ թանաքը պատրաստում ենք ստորագրելու համար. Սվիտալսկի (տեսանյութ)
Եվրոպական միությունը «ե՛ւ թուղթը, ե՛ւ թանաքը» պատրաստում է Հայաստանի եւ Եվրոպական միության միջեւ նոյեմբերին նախատեսված Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը ստորագրելու համար: Այս մասին այսօր «Հիլթն» հյուրանոցում կազմակերպված «էրազմուս +» ծրագրի շրջանակներում կազմակերպված մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Պյոտոր Սվիտալսկին՝ պատասխանելով լրագրողների հարցերին:
«Ես հենց նոր եմ վերադարձել Բրյուսելից, առավոտյան՝ ժամը 5-ին, իջել եմ Երեւան եւ պետք է ասեմ, որ իմ բոլոր զրույցները, այն մարդկանց հետ ում հետ ես հանդիպել եմ Բրյուսելում, որոնք պատասխանատու են համաձայնագիրը ստորագրելու համար բոլոր անհրաժեշտ բաները նախապատրաստելու հարցում, ամեն ինչ իր հետագծով առաջ է շարժվում: Մարդիկ աշխատում են շատ ջանասիրաբար, որպեսզի մենք կարողանանք փաստաթղթի ստորագրումն իրականություն դարձնել՝ նոյեմբերին Արեւելյան գործընկերության գագաթնաժողովի ընթացքում: Մեր կողմից՝ ԵՄ-ի կողմից, մենք ամեն ինչ պատրաստում ենք ե՛ւ թուղթը, ե՛ւ թանաքը՝ ստորագրելու նոր համաձայնագիրը նոյեմբերին, գագաթնաժողովի ընթացքում»,- հայտարարեց Պյոտոր Սվիտալսկին:
Օգոստոսի 21-ին էլ վարչապետ Կարեն Կարապետյանն անդրադարձել էր ԵՄ-ի հետ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը ստորագրելու հարցին: Լրագրողների այն հարցին՝ ԵՄ-ի հետ նոյեմբերին նախատեսվում է համաձայնագիր ստորագրել, այս անգամ կստորագրի՞ Հայաստանը, թե՞ 2013 թվականի սցենարը կկրկնվի, Կարեն Կարապետյանը պատասխանեց. «Մենք գնում ենք ստորագրման»:
Մեկ շաբաթ անց էլ Սերժ Սարգսյանն էր անդրադարձել համաձայնագրի ստորագրմանը: «Այո՛, մենք աշնանը ստորագրելու ենք: Ինչո՞ւ եմ այսպիսի համոզվածությամբ ասում, որովհետև փաստաթուղթն արդեն իսկ նախաստորագրված է: Մենք, եթե չեմ սխալվում, մարտ ամսին հայտարարեցինք, որ փաստաթուղթն արդեն, ընդհանուր առմամբ, բանակցված է, և դրանից հետո նախաստորագրեցինք: Մենք այդ փաստաթուղթը չստորագրելու որևէ պատճառ չունենք»,- նշել էր Սերժ Սարգսյանը «բազեականների» հետ հանդիպման ժամանակ։