«Սասնա ծռեր» խմբի 10-ից ավելի փաստաբաններ քիչ առաջ անսպասելի գործադուլ հայտարարեցին
Բանն այն է, որ Ավան եւ Նոր Նորք վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում այսօր պետք է շարունակվի «Սասնա ծռեր» գործով դատական նիստը: Մինչ նիստը սկսելը, սակայն դատական կարգադրիչները նիստերի դահլիճ չթողեցին պաշտպաններ Արայիկ Պապիկյանին եւ Մուշեղ Շուշանյանին: Նրանք հրաժարվել են բացել պայուսակը եւ ստուգել գրպանները:
Նիստը սկսվեց արդեն առանց պաշտպաններ Ինեսսա Պետրոսյանի, Հարություն Բաղդասարյանի, Երվանդ Վարոսյանի, Լուսինե Սահակյանի, Դավիթ Գյուրջյանի, Արա Զաքարյանի, Հրանտ Գեւորգյանի, Մուշեղ Շուշանյանի, Արայիկ Պապիկյանի եւ Տիգրան Հայրապետյանի, Նինա Կարապետյանցի բացակայության պայմաններում: Դատարանն ընթերցեց Մուշեղ Շուշանյանի եւ Արայիկ Պապիկյանի վերաբերյալ կազմված արձանագրությունը, ապա հեռացավ խորհրդակցական սենյակ նրանց նկատմամբ հերթական սանկցիան կիրառելու:
Լրագրողների հետ զրույցում Պավել Մանուկյանի պաշտպան Ինեսսա Պետրոսյանն ասաց.  «Այսօր ինչպես տեսաք բոլոր պաշտպաններով ներկայացանք դատարան, սակայն նույն ձեւակերպումներով մեր գործընկերներ Մուշեղ Շուշանյանին եւ Արայիկ Պապիկյանին հերթական անգամ արգելեցին մտնել դատական նիստերի դահլիճ: Ելնելով այդ հանգամանքից՝ պաշտպանական կողմը որոշեց, որ բոլորով չենք մտնում դատական նիստերի դահլիճ, որպեսզի այդ հարցը վերջնական լուծվի, եւ մենք անցնեք մեր մասնագիտական պարտականությունների կատարմանը: Ամեն անգամ նույն առիթով նշված պաշտպանների մուտքն արգելվում է: Արհեստական խոչընդոտներ է ստեղծվում, որպեսզի նրանց վարույթից հեռացնեն եւ ներգրավվեն հանրային պաշտպան: Մենք չենք մտնելու եւ չենք մասնակցելու նիստին: Եթե այս ընթացքում նախագահող դատավորը միջոցներ ձեռնարկի եւ կփորձի լուծել այս հարցը, եւ երբ պաշտպաններ Արայիկ Պապիկյանը եւ Մուշեղ Շուշանյանը մուտքը կգործեն դատական նիստերի դահլիճ, բնականաբար՝ կփոխի մեր որոշումը»,- ասաց Պետրոսյանը:
«Սասնա ծռեր» խմբի անդամ Սեդրակ Նազարյանի պաշտպան Լուսինե Սահակյանն էլ ասաց, որ թվով 11 փաստաբան միջնորդություն է ներկայացրել դատարանին՝ հետաձգել դատական նիստը:
Այս պահին գործադուլին մասնակցում է 10 փաստաբան:
Հիշեցնենք, որ անցած շաբաթ սեպտեմբերի 13-ին 180 փաստաբանի գործադուլը համընկավ «Սասնա ծռեր» խմբի գործով դատական նիստի օրվա հետ. այդ օրը փաստաբանների գործադուլով նիստը տապալվեց: