Արամ Ա-ն, Գարեգին Բ-ն եւ Կարեն Կարապետյանը՝ Դոն Պիպոյի կազմակերպած համեգին
Երեկ Երեւանի Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում տեղի ունեցավ «Ծագումով հայեր» հաղորդաշարի 10-ամյակին նվիրված տոնական համերգը, որը ներառված էր նաեւ Հայաստան-սփյուռք 6-րդ համաժողովի ծրագրում: Համերգի սկզբում հայտարարվեց, որ դահլիճում են վարչապետ Կարեն Կարապետյանը, Մեծի տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Արամ Առաջին, Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն: Համերգի ընթացքում հայտնի դարձավ, որ այն կազմակերպվել է գործարար Արթուր Ասատրյանի միջոցներով: Արթուր Ասատրյանն էլ ո՛չ ավելի, ո՛չ պակաս Դոն Պիպո մականունով հայտնի, քրեական միջադեպերի հետ առնչվող անձ է, ում նկատմամբ վերջերս մահափորձ էր ծրագրվել:
Արթուր Ասատրյանը նստած էր համերգասրահի առաջին շարքերում, սակայն համերգի ժամանակ բեմ չբարձրացավ: Փոխարենը բեմ բարձրացավ նրա որդին, որը, նախ՝ փորձեց թարգմանել իտալացի դերասանուհի Օռնելա Մուտիին, ապա ելույթ էլ ունեցավ: Մուտիի թարգմանության ժամանակ մի միջադեպ գրանցվեց: Իտալերենից Արթուր Ասատրյանի որդին թարգմանում էր ռուսերենի, սակայն մի քանի նախադասություն թարգմանելուց հետո, դահլիճից լսվեց բղավոցի ձայներ. «հայերեն, հայերեն»: Բեմ շտապեց մի տղամարդ, որը Մուտիի խոսքը հայերենի փոխադրեց, իսկ Ասատրյանի տղան զբաղեցրեց իր տեղը: Արթուր Ասատրյանի որդին եւս մեկ բեմել ունեցավ. նա համերգի ընթացքում ելույթ ունեցավ եւ պարզաբանեց, որ անգլերենով է խոսելու, քանի որ դահլիճում արտասահմանից շատ հյուրեր կան:
Համերգին ներկա էր նաեւ մշակույթի նախարար Արմեն Ամիրյանը, որը ելույթ ունեցավ, մեծարեց «Ծագումով հայեր» հաղորդաշարի ստեղծագործական թիմին եւ հաղորդման հեղինակ եւ վարող Մանանա Հակոբյանին պարգեւատրեց նախարարության ոսկե մեդալով:
Համերգի ընթացքում ներկայացվեց մի տեսաշար, որտեղ հակիրճ խոսվում էր «Ծագումով հայեր» հաղորդման շրջանակներում անդրադարձած մարդկանց: Տեսաշարի 4-րդ կամ 5-րդ հայը,  Արթուր Ասատրյանն էր, նրան հաջորդում էր Արամ Առաջին կաթողիկոսը:
Հ.Գ. Եթե այս տեմպերով շարունակվի, մոտ ժամանակներս վարչապետին եւ պետական այլ այրերի կարող են տեսնել, ասենք, քրեական հեղինակություն Արտյոմ Կոնեւսկոյի հովանավորությամբ կազմակերպված միջոցառումներին: