ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար Լեւոն Մկրտչյանն իր վերջին հաշվետու ասուլիսում տեղեկացրեց, որ մշակվել եւ ՀՀ կառավարությանն է ներկայացվել պետական հանրակրթական դպրոցների ֆինանսավորման բանաձեւերում փոփոխություն կատարելու առաջարկությունը:
Նախարարն առիթի դեպքում հաճախ է ընդգծում, որ միեւնույն աշխատանքը կատարող ուսուցիչները տարբեր չափով են վարձատրվում՝ պայմանավորված այն հանգամանքով՝ դասավանդում են մեծ քաղաքի՞, թե՞ հեռավոր գյուղի դպրոցում եւ բարձրաձայնում է արդարությունը վերականգնելու անհրաժեշտության մասին: Հանրակրթական հաստատությունները ֆինանսավորվում են աշակերտների թվով, եւ ուսուցչի աշխատավարձը ձեւավորվում է ըստ այդմ:
«Հանրակրթական դպրոցների ֆինանսավորման գործող բանաձեւը խնդիրներ է առաջացնում փոքր, թերկոմպլեկտավորված դպրոցների ծախսերի պլանավորման համար: Փոքր խտությամբ դասարաններ ունեցող դպրոցների համար պլանավորված միջոցները չեն համապատասխանում հանրակրթական ծրագրերի իրականացմանն անհրաժեշտ կարիքներին: Ընդ որում, դասարանի՝ 10 աշակերտից փոքր միջին խտություն ունեցող դպրոցները կազմում են ընդհանուր դպրոցների թվի շուրջ 30 տոկոսը: Միաժամանակ, մեծ աշակերտական համակազմ ունեցող դպրոցները ստանում են իրենց փաստացի ծախսերը զգալիորեն գերազանցող գումար, ինչը ստեղծում է անհավասար պայմաններ: Դպրոցների ֆինանսավորման բանաձեւի վերանայումը պայմանավորված է նշված խնդիրների կարգավորման եւ հանրային միջոցների թափանցիկ, արդյունավետ եւ արդարացի բաշխման անհրաժեշտությամբ»,- նշվում էր ԿԳ նախարարի հաշվետվության մեջ:
Լեւոն Մկրտչյանից փորձեցինք պարզել, թե հնարավո՞ր է արդարությունը վերականգնելու ճանապարհին ընտրվի ուսուցիչների համեմատաբար բարձր եւ ցածր աշխատավարձերը միջինացնելու տարբերակը: Այսինքն՝ մեկի աշխատավարձը բարձրանա, մյուսինը՝ նվազի: Նախարարի ու նաեւ փոխնախարար Դավիթ Սահակյանի պատասխանից պարզ դարձավ, որ դա, այնուամենայնիվ, չի բացառվում:
Լեւոն Մկրտչյանը նշեց, որ ֆինանսների նախարարության հետ քննարկվում է ուսուցչի մեկ դրույքի համար նվազագույն աշխատավարձը սահմանել 110 հազար դրամ:
«Դրա վրա մենք կկառուցենք մեր տարիֆիկացիոն քաղաքականությունը՝ տրամադրելով լրավճարներ: Բազային արժեքը չի կարող լինել իրենց դրույքաչափի համար նախատեսված գումարից քիչ: 110 հազար դրամից ցածր չի կարող լինել»,- ասաց նա:
Փոխնախարար Սահակյանն էլ հավելեց. «Այսօր դպրոց կա, որ կարող է ուսուցչին վճարել 200 հազար դրամից ավելի, որովհետեւ ունի 2 հազար աշակերտ եւ կարող է իրեն այդ հնարավորությունը թույլ տալ: Բայց դա պետական աշխատավարձ չէ: Մյուս դպրոցը վճարում է 60 հազար դրամ: Մենք հիմա ասում ենք, որ Հայաստանի Հանրապետությունում ուսուցիչը, ենթադրենք, 110 հազար դրամից պակաս չի կարող ստանալ: Իսկ ավելին վճարելու հարցում դպրոցն ազատ է: Եթե մենք ֆիքսում ենք, որ ուսուցչի աշխատավարձը սահմանված գումարից չի կարող պակաս լինել, ու ինչ-որ մի դպրոց դրանից հետո որոշում կայացնի, որ 200 հազար դրամ ստացող ուսուցչին պետք է սկսի 180 հազար վճարել, դա արդեն իր որոշելիքն է: Մենք որպես պետություն ասում ենք՝ պակաս չեք կարող վճարել, ավելի՝ ինչքան կարող եք վճարեք»:
Լեւոն Մկրտչյանն ասաց, որ նախատեսվում է նոր բանաձեւով ֆինանսավորման անցնել 2019 թվականից: