«Ելք» խմբակցության պատգամավոր Արամ Սարգսյանը, անդրադառնալով «Զինվորական ծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի քննարկումներին, նշեց, որ ինքը եւս խմբակցության մյուս պատգամավորների հետ միասին դեմ է քվեարկելու նախագծի վավերացմանը:
«1990-1994 թվականներին, երբ իրենք ուսանող էին, իրենց ուսանող ընկերներից շատ-շատերը ռազմաճակատում էին: Այդ ժամանակ երկրի խնդիրն օրհասական էր: Հայաստանը կարող էր լինել, կարող էր՝ չլինել: Իսկ իրենք նստած համալսարանում սովորում էին: Համալսարանական ջոկատներում ռազմաճակատում կռվող տղաները հետո վերադարձան, ուսումը շարունակեցին: Այդ առումով չծառայած մարդիկ պետք է դիսկոմֆորտ ունենան: Բնական չէ, որ չունեն, լավ չէ, որ չունեն: Ես չեմ ասում, որ երկիրը պիտի բաժանենք պատերազմի մասնակցածների եւ չմասնակցածների, ուղղակի մասնակիցներին, օրինակ՝ մեր խմբակցության պատգամավոր Արտակ Զեյնալյանին, պետք է առավելություն տանք: Այն ժամանակ նա երկրորդ կուրսում էր եւ ոտքը կորցրեց»,- ասաց պատգամավորը:
Արամ Սարգսյանը կարծում է, որ նման օրենք իրավունք ունեն խորհրդարան բերել այն մարդիկ, ովքեր բանակում ծառայել են:
«Եթե իմ խմբակցության չծառայած պատգամավորները նման օրենք բերեն, կասեմ ինչու՞ եք բերել: Պետք է բերվեն օրենքներ, որոնք հանրությունը հասկանում է, ընկալում եւ աջակցում է: Եթե կան խախտումներ եւ չարաշահումներ, այդ չարաշահումների դեմ պետք է պայքարել: Իրականում ամբողջ խնդրի էությունը 12-ամյա կրթության օրենքի մեջ է: Երբ ընդդիմությունը հակադարձում է, իսկ իշխանությունը՝ ի դեմս Վիգեն Սարգսյանի նման պաշտոն եւ կրթություն ստացած մարդու, չի կարողանում դիրքերի վրա մնալ, նշանակում է՝ ընդդիմությունը շատ լավ է աշխատել»,- նշեց պատգամավորը: