ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը Եռաբլուր զինվորական պանթեոնում լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ անդրադարձավ օրերս խորհրդարանում լրագրողներին անտակտ անվանելուն:
Դիտարկմանը, որ նախարարը կարող էր ԱԺ-ում մի պահ կանգնել եւ պատասխանել սահմանի լարվածության վերաբերյալ հարցին, սակայն դրա փոխարեն վիրավորեց լրագրողներին, Վիգեն Սարգսյանն արձագանքեց. «Դուք նորից գնահատական եք տալիս ու ակնկալում եք պատասխան: Դա մասնագիտական նախընտրությունների հարց է: Ես սիրում եմ մտածված լրագրություն, ես սիրում եմ խորքային լրագրություն, ես համարում եմ, որ լրագրությունն ունի հսկայական դեր մեր երկրի կայացման մեջ, մեր քաղաքացիական հասարակության կայացման մեջ եւ կարծում եմ՝ միջանցքներում մուրած կամ կորզած արտահայտություններից կիսաեզրակացություններ անող լրագրությունը ֆաստ ֆուդի նման մի բան է»: Վիգեն Սարգսյանը չի սիրում գործին նման վերաբերմունք ցուցաբերելը եւ մատնանշում է ՊՆ-ի մամուլի ծառայության գործունեությունը, որն իր համոզմամբ, երբեք չի մերժել հարցազրույցներ տալը:
«Ես հասկանում եմ, որ ձեզ հեշտ է աշխատել ոտքի վրա, այդպես ժամանակ քիչ եք ծախսում… անտակտ խոսքը վիրավորական չէ, անտակտը գնահատական է: Դուք հիմա ձեր հարցում 20 հատ ավելի վիրավորական խոսք ասացիք, ուղղակի չեք նկատում դա»,- ասաց Վիգեն Սարգսյանը:
Լրագրողներից մեկն այլ թեմայի վերաբերյալ հարց հնչեցրեց, որը լրացուցիչ պարզաբանման անհրաժեշտություն ունեցավ, եւ գործընկերոջն օգնելու համար մեկ այլ լրագրող հընթացս փորձեց այլ կերպ ձեւակերպել հարցը:
«Թույլ տվեք ձեր գործընկերն ասի, թե ինչ նկատի ունի: Անտակտը դրա մասին է, հասկանո՞ւմ եք: Դա վիրավորանք չի, դա ընդամենը ձեր պահելաձեւի…»,- իր խոսքը կիսատ թողեց պաշտպանության նախարարը: