Լևոն Զուրաբյա՞նը, թե՞ Վիգեն Սարգսյանն է շատ մտածում
Զոհված կամ հաշմանդամ դարձած զինծառայողների ընտանիքներին հատուցում տալու համար ստեղծվող հիմնադրամին յուրաքանչյուր աշխատողից 1000-ական դրամ փոխանցվելու արդյունքում տարեկան 4,5-5 մլրդ դրամ է հավաքվելու: Այս մասին այսօր հայտարարեց պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը զոհված կամ հաշմանդամ դարձած զինծառայողների ընտանիքներին հատուցում տալու վերաբերյալ նախագծի քննարկման ժամանակ:
Բայց այս գումարը, պաշտպանության նախարարի կարծիքով, նվազագույնն է, քանի կլինեն կամավոր նվիրատուներ, որոնք նախատեսվածից շատ կվճարեն: Նրա խոսքերով, ինքն արդեն բազմաթիվ նամակներ է ստացել մարդկանցից, ովքեր պատրաստակամություն են հայտնում պարտադիր համարվող 1000 դրամից ավելին վճարել:
ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանին հետաքրքրում էր, թե կառավարությունն ինչու է խտրականություն դնում և այդ հատուցումը նախատեսում է միայն 2017թ. հունվարի 28-ից հետո զոհված կամ հաշմանդամ դարձած զինծառայողների դեպքում: Ինչու մինչ այդ զոհվածների ու հաշմանդամ դարձածների համար հատուցում չի նախատեսվում:
Վիգեն Սարգսյանը պատասխանեց, թե Լեւոն Զուրաբյանը թող չկարծի, որ ինքն ավելի շատ է մտածում այդ զինծառայողների մասին, քան՝ ինքը:
«Եթե մտածում եք, որ դուք ավելի լավ եք մտածում, քան ես, ուրեմն ինձ լավ չեք ճանաչում, դա ինձ տխրեցնում է: Իսկ ինչ վերաբերում է խտրականությանը, ապա ձեր այդ հարցադրումն ընդունելի չէ: Մենք պետք է մի տեղից սկսենք, եթե ամբողջը չենք կարող: Ես կուզեի բոլորի խնդիրը լուծել, բայց չեմ կարծում, որ լավագույնը պետք է դարձնել լավի թշնամին»,- պատասխանեց Վիգեն Սարգսյանը: