Ռուսաստանի քաղաքացիները ԱՄՆ վիզա ստանալու համար գնում են Հայաստան. Իրինա Տյուրինա
Հայաստանն այն երկրներից մեկն է, որտեղ Ռուսաստանի քաղաքացիները մեկնում են Միացյալ Նահանգների վիզա ստանալու համար, հայտարարել է Ռուսաստանի տուրինդուստրիայի միության մամուլի քարտուղար Իրինա Տյուրինան, գրում է rusarminfo.ru-ն:
«Հիմնականում գնում են Լիտվիա, Էստոնիա, Վրաստան, Հայաստան: Ավելի հաճախ` Թբիլիսի եւ Ռիգա: Վրացական օպերատորները ռուսներին նույնիսկ, այսպես կոչված, գինեվիզային տուրեր են առաջարկում` սպասելու գործընթացը լիարժեք հանգստի հետ համատեղելու համար: Եվ դա պահանջարկ ունի»,- ասել է Տյուրինան:
Նա նաեւ ընդգծել է Ռուսաստանում վիզաների տրամադրումը դադարեցնելուց հետո դեպի Միացյալ Նահանգներ զբոսաշրջային հոսքը նվազել է 60-70 տոկոսով: Հայաստանում եւ մյուս երկրներում վիզա ստացող անձանց մեծ մասը գնում է ԱՄՆ անձնական պատճառներով:
Օգոստոսի 31-ին հայտնի էր դարձել, որ Միացյալ Նահանգները պահանջել է Ռուսաստանից փակել Սան Ֆրանցիսկոյում իր հյուպատոսությունը եւ հյուպատոսի առանձնատունը, Վաշինգտոնում եւ Նյու Յորքում գործող ռուսաստանյան առեւտրային ներկայացուցչությունները՝ որպես պատասխան Ռուսաստանում աշխատող ԱՄՆ դիվանագետների թիվը կրճատելու Մոսկվայի պահանջին:
Մինչ այդ, հակադարձելով ԱՄՆ նախագահական ընտրություններին միջամտելու համար Ռուսաստանի հանդեպ սահմանված ամերիկյան նոր պատժամիջոցներին եւ ԱՄՆ-ում ՌԴ դեսպանության գույքի օտարմանը, Կրեմլը Վաշինգտոնից պահանջել էր 755-ով կրճատել Ռուսաստանում գործող ամերիկացի դիվանագետների թիվը՝ հասցնելով այն 455-ի: