Այսօր ակադեմիական տարկետման իրավունքը պահպանել պահանջող ուսանողների դասադուլի երրորդ օրն է: Երեւանի պետական համալսարանի բակում առավոտից հավաքված ուսանողները շարունակում էին վանկարկել իրենց կարգախոսները՝ «տարկետում լինելու ա», «գիտություն լինելու ա», «հանուն գիտության»:
Դասադուլի մասնակիցները հնչեցնում էին նաեւ իրենց միանալու կոչեր. «Ուսանող, միա-ցիր», «դասախոս, միա-ցիր»:
Այս պահին, չնայած տեղացող անձրեւին, ուսանողները երթով շարժվում են դեպի Երեւանի պետական համալսարանի պատմության ֆակուլտետի մասնաշենք: Այժմ կանգ են առել Կենսաբանության ֆակուլտետի մասնաշենքի մոտ:
«Մենք հորդորորում ենք բոլոր դասախոսներին միանալ, հայտնել իրենց կարծիքը, ու չփորձեն ճնշումներից վախենալ, որովհետեւ մենք բոլորով նրանց կողքին կանգնած ենք, ինչպես նրանք՝ մեր կողքին»,- բարձրախոսով հայտարարեց մասնակիցներից մեկը՝ նշելով, որ ամեն օր իրենց միանում են նոր դասախոսներ:
Ի դեպ, այսօր Երեւանի պետական համալսարանում հրավիրված է ռեկտորատի նիստ, որտեղ պետք է քննարկվի տարկետման իրավունքի եւ ուսանողների բողոքի թեման:
Դասադուլ հայտարարած ուսանողները երեկ հանդիպել էին կրթության եւ գիտության նախարար Լեւոն Մկրտչյանի հետ: Նախարարն ասել էր, որ իր դիրքորոշումն անփոփոխ է: «Դե մենք գնանք, շարունակենք մեր դասադուլը»,- հրաժետից առաջ ասել էին ուսանողները: