Կառավարության լրատվականը քիչ առաջ հրապարակեց վարչապետ Կարեն Կարապետյանի, ԿԳ նախարար Լեւոն Մկրտչյանի եւ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանի հանդիպման տեսագրությունից մի հատված: Լսելով ուսանողների մոտեցումը տարկետման սահմանափակման վերաբերյալ, Վիգեն Սարգսյանն այսպես արձագանքեց. «Տղերք ջան, նայեք, ես ձեր տեղը եղել եմ, դուք իմ տեղը դեռ չեք եղել, անպայման լինելու եք»:
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանը՝ կատակեց. «Հինգն էլ միասի՞ն՝ դժվար»: Նշենք, որ հանդիպմանը մասնակցում էր հինգ ուսանող: «Դա հարաբերական է»,- նկատեց Վիգեն Սարգսյանը եւ անդրադարձավ ուսանողների այն պնդմանը, որ «Զինապարտության մասին» ՀՀ օրենքի փոփոխությունների նախագծի հեղինակները Իսրայելի հետ համեմատվելու հարցն են առաջ քաշում:
Նախարարը նշեց, որ Իսրայելի օրինակն առաջ է քաշվել, քանի որ ընդդիմադիրները ԱԺ-ում նշել են, որ Հայաստանը ամենառազմականացված երկրների թվում է: Այդ ժամանակ է խոսք գնացել Իսրայելի հետ համեմատվելուն, սակայն իր խոսքը հետագայում կոնտեքստից կտրված է ներկայացվել: Վիգեն Սարգսյանը նկատեց, որ ինքը վաղուց է խոսում առաջարկված օրենքի նախագծի բովանդակության մասին եւ ուսանողների հետ նույնպես խոսելու ցանկություն ունի:
Պաշտպանության նախարարը պնդեց, որ ոչ թե տարկետում չի լինելու հետագայում, այլ անպայման տարկետում լինելու է եւ նշեց. «Ես վստահ չեմ՝ դուք օրենքի նախագիծն ամբողջությամբ կարդացե՞լ եք, թե՞ ոչ: Հուսով եմ, որ կարդացել եք, որովհետեւ դուք ձեր վրա վերցնում եք պատասխանատվություն հասարակությանն իրազեկելու եւ մոբիլիզացնելու այդ օրենքի շուրջ, իսկ դա իր հետ բեռ է կրում»: Նախարարը նկատեց, որ առաջին անգամ պետությունը քաղաքացուն 4 այլընտրանք է առաջարկում, եւ եթե ուսանողները գտնում են, որ կա կատեգորիա, որը պետք է բանակում չծառայի, ապա ինքը դեմ է այդ մտքին:
«Ես համարում եմ, որ պետության ճկունությունն ու բանակի արդյունավետությունը պետք է լինի նրա մեջ, որ ինքը կարողանա նայել քաղաքացու աչքերի մեջ եւ ասել՝ դու ընտրիր, ոնց ես ուզում ծառայես»,- ասաց Վիգեն Սարգսյանը՝ թվարկելով օրենքից բխող առաջարկները:
Նշենք, որ վարչապետի, նախարարների եւ ուսանողների հանդիպումը ուսանողներին չի բավարարել: Ուսանողները վաղը կրկին դասադուլ են անցկացնելու: