ՀՀ կառավարույան այսօրվա նիստում, որը վարում է ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը, հավանության արժանացավ արդարադատության նախարարության մշակած՝ «Ընտանեկան բռնության կանխարգելման» մասին օրենքի եւ հարակից այլ օրենքներում փոփոխություններ կատարելու մասին օրենքի նախագիծը:
Արդարադատության նախարար Դավիթ Հարությունյանը նշեց, որ օրենքի հիմնական նպատակը երկուսն է՝ մեկը կանխարգելել, երկրորդը՝ պաշտպանել, իսկ քննարկումների փուլում եւս մեկ նպատակ է առաջացել՝ համերաշխության վերականգնման նպատակը, որն արտացոլվել է օրենքի վերնագրի մեջ: «Ընդհանուր առմամբ փաթեթով նախատեսվում են բռնությունից տուժած անձանց պաշտպանության երեք հիմնական միջոցներ: Դա ախազգուշացումն է, անհետաձգելի միջամտությունն է եւ պաշտպանական որոշումը»,- ասաց Դավիթ Հարությունյանը՝ նշելով, որ նախատեսված են բռնություն իրականացրած անձի նկատմամբ մի շարք սահմանափակումներ: Օրինակ՝ տուժողից պետք է որոշակի հեռավորության վրա գտնվի, չկրի զենք, եթե ալկոհոլից կախվածություն ունի, ապա բուժում ստանա եւ այլն:
Արդարադատության նախարարը նշեց, որ բռնություն գործադրած անձին պատախանատվության ենթարկելու հարցում տուժողների կամքը կարեւոր չէ: Այսինքն, առանց բողոքի առկայության բռնություն գործադրածի նկատմամբ պատասխանատվություն կկիրառվի:
Դավիթ Հարությունյանն անդրադարձավ նաեւ ապաստարանին, որն այն վայրն է որտեղ բռնության ենթարկված անձը մինչեւ 12 ամիս ժամկետով կարող է տեղավորվել: Ապաստարանում նախատեսվում են վերականգնողական մի շարք միջոցառումներ, որոնք կարող են օգնել մարդուն ինքնուրույն կյանքը վարել կամ եթե կա հաշտեցման գործընթաց, ապա իրականացվի հաշտեցում:
«Փաթեթը չի նախատեսում ծնողական իրավունքներից զրկման կամ ծնողական իրավունքների սահմանափակման որեւէ նոր հիմք, ինչպես նաեւ որեւէ հիմք չի պարունակում, որը կարող է խարխլել ավանդական ընտանեկան արժեքները»,- ասաց նախարարը՝ նշելով, որ օրենքի առաջին տարբերակից մինչեւ վեջին տարբերակը էական փոփոխություններ են կատարվել:
«Ամրագրվել են մտահոգիչ հարցերը: Օրինակ՝ արդյոք կարելի է անչափահասին վերցնել ընտանիքից եւ տեղափոխել ապաստարան առանց ծնողի: Իրականում՝ ոչ եւ դա ուղղակի ստիպված կոշտ ամրագրել ենք, որպեսզի դադարեցնենք այն անհիմն քննադատությունը, որը հաճախ հնչում է այս օրենքի հասցեին»,- ընդգծեց Դավիթ Հարությունյանը: