ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն այսօր խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցի ժամանակ անդրադարձավ մի քանի օր շարունակ դասադուլ հայտարարած ուսանողների հետ կլոր սեղան-քննարկումներ կազմակերպելու հարցին:
«Մենք քննարկել ենք ուսանողների հետ և թե ես, թե ԱԺ նախագահ պարոն Արա Բաբլոյանն ընդունել ենք ուսանողների առաջարկությունը և հայտարարել ենք, որ պատրաստ ենք անցկացնել խորհրդարանական լսումներ հենց ԱԺ դահլիճում»,- ասաց նա:
ԱԺ փոխխոսնակը վստահեցրեց, որ այս պայմանավորվածությունն ուժի մեջ է: «ՀՀ Աժ-ն պատրաստ է կազմակերպել բուհական և ետբուհական կրթական հիմնախնդիրների հետ կապված, մասնավորապես, տարկետման իրավունքի հետ կապված այդ լսումները: Կհրավիրվեն շահագրգիռ բոլոր կողմերը»,- հայտարարեց նա:
Շարմազանովի խոսքով լսումների աշխատանքային կարգն ընդհանուր առմամբ մշակված է, բայց դեռ մեկ, երկու հանդիպում կունենան ուսանող գործընկերների հետ: Սակայն նա նշեց, որ զուտ տեխնիկական հարցեր են մնացել և արդեն ամսի 22-ին կսկսվեն մեր լսումները:
«Դա, իմ սուբյեկտիվ կարծիքով, կլինի կլոր սեղանների և քննարկումների սկիզբը, եթե դրանից հետո էլի կարիք կլինի նոր կլոր սեղաններ կազմակերպել և քննարկումները շարունակել ,մենք պատրաստ կլինենք շարունակել դրանք. կապահովենք թե մեր կառավարության գործընկերների, թե պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի, թե ռեկտորների և թե ուսանողների տարբեր շրջանակների մասնակցությունը»,- ընդգծեց նա:
Շարմազանովը նշեց, որ մեկ օրում բոլոր խնդիրները չեն լուծվի:
«Ուսանոնղերի խնդրանանք է եղել իրենց ձայնը լսելի դարձնել, և մենք ամենամեծ, կարևորագույն և բաց հարթակը տալիս ենք բոլորին, որպեսզի բոլոր կողմերն իրենց գաղափարական կարծիքն արտահայտեն»,- ասաց նա:
ԱԺ փոխխոսնակը հայտնեց, որ իր առաջարկությամբ այդ լսումները լինելու են օնլայն ռեժիմով: «Ինչպես ԱԺ նիստերն են ուղիղ հեռարձակվում ԱԺ կայքում, այդպես էլ այդ լսումները կլինեն»,- հայտարարեց նա: