Գագիկ Ծառուկյանը մի քիչ էլ ջղայնացավ վրաս. «Առինջ մոլ»-ՊԵԿ կրքերը հանդարտվել են
ԲՀԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի եւ Պետեկամուտների կոմիտեի հարաբերությունները, կարծես թե, թեւակոխել են համերաշխության դաշտ: Դա է վկայում այն, որ «Առինջ մոլ» առեւտրի կենտրոնի աշխատակիցներին այլեւս չենք տեսնում փողոցներում, ինչպես նաեւ գրեթե չեն հանդիպում «Առինջ մոլ»-ի աշխատակիցների եւ ՊԵԿ-ի ճնշումների մասին մամուլի հրապարակումները:
ԱԺ պատգամավոր, «Գագիկ Ծառուկյան» բարեգործական հիմնադրամի տնօրեն Իվետա Տոնոյանին մոտ 5 օր առաջ հարցրեցինք, թե արդյո՞ք ՊԵԿ-Գագիկ Ծառուկյան հարաբերությունները կարգավորվել են: Տոնոյանը խոստացավ պարզել անձամբ Գագիկ Ծառուկյանից, սակայն մինչ օրս դեռ այդ հարցը պարզել նրան հավանաբար չի հաջողվել, քանի որ այդ օրվանից առ այսօր Իվետա Տոնոյանը մեր զանգերին չի պատասխանում:
Խնդրի վերաբերյալ զրուցեցինք «Առինջ մոլ»-ի աշխատակիցների բողոքի ակցիաները կազմակերպող, «Համերաշխություն» հասարակական կազմակերպության նախագահ Արմեն Ներսիսյանի հետ:
- Պարոն Ներսիսյան, «Առինջ մոլ»-ի եւ ՊԵԿ աշխատակիցների հարաբերությունները լուծվեցի՞ն:
- Ճիշտն ասած, հիմա բանակցությունների փուլում ենք: Հիմա խնդրել ենք պարոն Մելքումյանին (ԱԺ փոխնախագահ Միքայել Մելքումյան,- հեղ.) եւ տարբեր կուսակցություններին, որ տնտեսագետների խումբ ստեղծվի, մենք էլ հիմա ստորագրահավաքով ենք զբաղված: Ես 50 հազար ստորագրությամբ կմոտենամ պարոն Մելքումյանին եւ «Ելք» դաշինքին, նրանք էլ են արձագանքել, չեն արձագանքել ՀՅԴ-ն եւ ՀՀԿ-ն, սպասում ենք՝ տեսնենք: Տնտեսագետների հանձնախումբ ստեղծենք եւ 2018 թվականից ուժի մեջ մտնող «Հարկային օրենսգրքում» փոփոխություն մտցնենք: Տնտեսագետները Հայաստանի իրավիճակին ավելի լավ գնահատական կարող են տալ, քան մենք: Դրա համար փորձում ենք տնտեսագետների եւ ավելի մեծ փորձ ունեցող մարդկանց հետ համագործակցել: «Համերաշխություն» հ/կ-ն այդ գործընթացի մեջ է:
- Հիմա հարկային աշխատակիցները ձեզ էլ չե՞ն անհանգստացնում:
-Ճիշտն ասած, այս րոպեին չեն անհանգստացնում, ուղղակի ՀԴՄ ստուգումներ են անցկացնում, բայց՝ խաղաղ պայմաններում:
- Մի խոսքով՝ լարվածություն էլ չկա:
- Չէ, լարվածություն չկա, առաջադիմություն ենք նկատում եւ փորձում ենք տնտեսագետների հետ այդ հանձնախումբը ստեղծել, որպեսզի նոր օրենսգրքում փոփոխություններ անենք: Միգուցե ավելի խելամիտ բաներ գտնենք, որ հարմար կլինի այսօրվա Հայաստանին:
- Ձեր կարծիքով, ո՞րն է ՊԵԿ-ի մոտեցման փոփոխության պատճառը:
- Տեսան երեւի, որ արդեն ժողովուրդը հունից դուրս է գալիս, դա է պատճառը:
- Մամուլում հրապարակումներ եղան, որ ԲՀԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը եւ ՊԵԿ նախագահ Վարդան Հարությունյանը ընդհանուր հայտարարի են եկել «Առինջ մոլ»-ի հարցում:
- Համերաշխություն» հ/կ-ն քաղաքականությունով չի զբաղվում, եւ ճիշտն ասած, ես ներկա չեմ եղել, որպեսզի իմանամ՝ նման բան եղե՞լ է, թե՞ ոչ:
- Գագիկ Ծառուկյանի եւ ձեր կազմակերպության անդամների միջեւ «Առինջ մոլ»-ի եւ հարկայինի հարցով քննարկում եղե՞լ է:
- Վերջին օրերին չի եղել, մի երեք ամիս առաջ ասում էր (Գագիկ Ծառուկյանը,- հեղ.)՝ Արմեն ջան, աշխատեք ամեն ինչ, ինչ անում եք, հանգիստ կերպով արեք, մի քիչ էլ, ճիշտն ասած, ջղայնացավ վրաս, որ ժողովուրդը խի է ոտի հելնում, էս, էն, այդպես: Նման խոսակցություն եղել է, ու դա է եղել մեր վերջին խոսակցությունը մի երեք ամիս առաջ:
- Երեք ամիս առաջ «Առինջ մոլ»-ի աշխատակիցները ոտքի՞ էին ելել:
- Այո, 3-4 ամիս, երեւի լավ չեմ հիշում:
- Վերջին ակցիաների հետ կապված Գագիկ Ծառուկյանը ձեզ չի՞ կշտամբել:
- Ճիշտն ասած, Ծառուկյանը հարկային աշխատողների հետ՝ Միրումյանի, եկել էր շուկա, որտեղ ժողովուրդը ոտքի էր ելել, այդ ժամանակ փորձում էր հաշտեցնել իրավիճակը եւ հաշտեցրեց: Այդքան բանն է եղել, ինչ որ տեսել եմ: