Թուրքական ավիաուղիները թռիչքներ կիրականացնի Երեւանից. Իլքեր Այջըն
Աշխարհի խոշորագույն ավիաընկերություններից մեկը՝ Թուրքական ավիաուղիները (THY), շուտով թռիչքներ կիրականացնի նաեւ Երեւանից, հայտարարել է ավիափոխադրողի տնօրեն Իլքեր Այջըն, գրում է aa.com.tr-ն:
«Մենք նոր ուղղություններ ենք ունենալու դեպի Արեւելք, Աֆրիկա, ԱՊՀ երկրներ: Մասնավորապես՝ դեպի Ադրբեջան, Ուզբեկստան, Թուրքմենստան, Ղազախստան, Ղրղզստան եւ Հայաստան»,- հայտարարել է Այջըն:
Նա նշել է, որ թուրքական ավիաուղիները ծրագրում է 7 հազար նոր աշխատատեղ բացել եւ առաջիկայում կհայտարարվեն ավելի շատ նոր ուղղությունների մասին:
2008-ին հայ-թուրքական ցյուրիխյան արձանագրություններից հետո թուրքական ավիափոխադրողը հայտարարել էր, որ պատրաստվում է չարտերային թռիչքներ իրականացնել դեպի Հայաստան, եւ այդ նպատակով ուսումնասիրում է շուկան: Նամակ էր հղվել Թուրքիայի քաղաքացիական օդագնացության գլխավոր տնօրինությանը եւ արտգործնախարարությանը հայկական ավիաուղիների կողմից Ստամբուլ կատարվող չարտերային թռիչքների պայմաններին ծանոթանալու համար:
Թուրքական ավիաուղիները 2008-ի սեպտեմբերի 6-ին Հայաստան էր տեղափոխել Թուրքիայի ֆուտբոլի ազգային հավաքականին եւ դրանից հետո էլ եւս մեկ նամակով դիմել էր արտգործնախարարությանը` ճշտելու դեպի Հայաստան հնարավոր թռիչքների` թուրքական ազգային շահին համապատասխանելու կամ չհամապատասխանելու հարցը: