ՀՀ տարածքային կառավարման եւ զարգացման նախարարությունից հայտնում են, որ Դավիթ Լոքյանն այսօր մասնակցել է «Հասանելի համայնքային սոցիալական ծառայություններ» համատեղ ծրագրի մեկնարկին: Եռամյա ծրագիրը իրականացվելու է ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության ֆինանսավորմամբ՝ Վորլդ Վիժն Հայաստանի եւ Մանկական զարգացման հիմնադրամի կողմից: Ծրագրի ընդհանուր բյուջեն կազմում է ավելի քան 1,600,000 ԱՄՆ դոլար:
Միջոցառման ժամանակ ներկա էին նաեւ ԱՄՆ ՄԶԳ հայաստանյան առաքելության տնօրեն Դեբորա Գրիզերը, Վորլդ Վիժն Հայաստանի ծրագրերի տնօրեն Ժիրայր Էդիլյանը , ՀՀ մարզպետներ, համայնքային ծառայողներ, ՀՀ ՏԿԶ նախարարության ներկայացուցիչներ, շահագրգիռ կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
Նախարար Դ.Լոքյանը ողջունել է միջոցառման մասնակիցներին եւ նշել, որ այն համայնքների համար խիստ կարեւորություն ներկայացնող խնդիր է լուծում: «Միջոցառման կարեւորությունը մեծ է, քանի որ մեր տեղական ինքնակառավարման մարմինները համարվում են այն առաջնային օղակը, որն ուղղակի հարաբերվում է մեր բնակչության հետ: Բնակչություն, որն ունի բազմաթիվ սոցիալական խնդիրներ եւ դրանց լուծումը մենք դիտարկում ենք ոչ թե միջնորդավորված, ոչ թե որոշակի հեռավորությունից, այլ ցանկանում ենք, որ այն լուծվի հենց բուն համայնքում, համայնքի ուժերով, համայնքի մասնագետներով: Եվ այսօր ձեզ հետ միասին ֆիքսում ենք, որ ունենք փաստաթղթերի փաթեթ, գործընթացի որոշակի անցած ճանապարհ, քանի որ արդեն մեկ տարի խոշորացվածհամայնքներն ունեն իրենց համապատասխան մասնագետները սոցիալական ոլորտի համար»,- նշել է նախարարը:Նա կարեւորել է այն փաստը, որ USAD-ի եւ Վորլդ Վիժն կազմակերպությունների օժանդակությամբ արդեն իսկ հստակ ձեւակերպվել է, թե ով է լինելու սոցիալական պաշտոնյան համայնքում, ինչ ֆունկցիաներ է իրականացնելու, պաշտոնի ինչպիսի անձնագիր է ունենալու, ինչ հմտությունների է տիրապետելու։ Ներկաներին Դ. Լոքյանը տեղեկացրել է, որ կառավարության եւ Համաշխարհային բանկի համապատասխան ծրագրով ստեղծվող սոցիալական աջակցության կենտրոնները միաձուլվում են համայնքային սոցիալական գրասենյակների հետ եւ 2019 թվականին ամբողջական փոխանցվելու են համայնքներին: Նախարարը շնորհակալություն է հայտնել ծրագրի գործընկերներին, նաեւ վստահեցրել, որ նախարարությունը պատրաստ է աջակցել սոցիալական աշխատողների վերապատրաստման հարցում:
ԱՄՆ ՄԶԳ Հայաստանի տնօրեն Դեբորա Գրիզերն էլ իր հերթին շնորհակալություն հայտնելով ակտիվ համագործակցության համար, նշել է, որ իրենք կարեւորում են սոցիալական պաշտպանության ոլորտում ՀՀ կառավարության եւ տեղական գործընկերների հետ սերտ ու շարունակական համագործակցությունը: «Նոր ծրագիրը հենվելու է սոցիալական պաշտպանության եւ տեղական ինքնակառավարման ոլորտներում Հայաստանի կառավարության բարեփոխումներին աջակցող ԱՄՆ ՄԶԳ այլ ծրագրերի ձեռքբերումների վրա:Հայաստանի 264 համայնքներում ավելի քան 50 համայնքային սոցիալական աշխատող կներդրվեն ծրագրի արդյունքում` հզորացնելով սոցիալական պաշտպանության ոլորտը համայնքային մակարդակում եւ արձագանքելով խոցելի մարդկանց կարիքներին»,-ասել է Դեբորա Գրիզերը:
Առաջիկա տարիների ընթացքում ծրագիրը կաջակցի տեղական ինքնակառավարման համակարգում համայնքի սոցիալական աշխատողի հաստիքի ներդրմանը, ինչպես նաեւ սերտորեն կաշխատի թիրախային համայնքների հետ՝աջակցելով սոցիալական խնդիրների հայտնաբերման, կանխման եւ հասցեագրման կարողությունների զարգացմանը՝ այդպիսով խթանելով Հայաստանում համայնքային սոցիալական ծառայությունների կայացումը: