ՏԻՄ-ի օրը նշելու ծախսերի մի մասը փակելու համար 3 միլիոն դրամ կվճարվի պահուստային ֆոնդից
Նոյեմբերի 14-ին Ալեքսանդր Սպենդիարյանի անվան օպերայի եւ բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում տեղի է ունեցել ՀՀ-ում տեղական ինքնակառավարման համակարգի ներդրման 20-ամյակին նվիրված հանդիսավոր արարողություն, որին մասնակցել են ՀՀ ազգային ժողովի և կառավարության բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, Երևանի քաղաքապետը, ՀՀ մարզերի և համայնքների, միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, դիվանագետներ, հյուրեր։ Միջոցառմանը մասնակցել է նաեւ Սերժ Սարգսյանը եւ համայնքների որոշ ղեկավարների պարգեւներ հանձնել:
ՀՀ կառավարությունը վաղը 3 միլիոն դրամ կհատկացնի այդ միջոցառումը կազմակերպելու համար «Հայաստանի համայնքների միություն» կազմակերպությանը: Կառավարության որոշման նախագիծը գործադիրին կներկայացնի տարածքային կառավարման եւ զարգացման նախարար Դավիթ Լոքյանը: Ըստ նախագծի՝ գումարը կհատկացվի կառավարության պահուստային ֆոնդից՝ նվիրատվության անվան տակ, եւ միության հետ պայմանագիր կկնքվի:
1000 հոգու համար նախատեսված միջոցառման ավարտին եղել է նաեւ հյուրասիրություն, իսկ միջոցառման երկրորդ մասում՝ տոնական համերգ:
Ուշագրավն այն է, որ 3 միլիոն դրամը հազիվ թե բավականացներ դահլիճը վարձակալելու համար, իսկ հրավիրատոմսերը, լուսա-տեսանկարահանումը, ելույթ ունեցած համույթների մասնակցության եւ վճարի հարցը կառավարության որոշման նախագծում չի շոշափվում:
«Հայաստանի համայնքների միության» ղեկավար Էմին Երիցյանը Armtimes.com-ի հետ զրույցում ասաց, որ միջոցառումը կայացել է միության, կառավարության եւ Եվրոպայի խորհրդի հետ համատեղ: «Բացի դրանից նաեւ համայնքներն իրենց ռեսուրսներով են մասնակցել: Օրինակ՝ համայնքային խմբերը տեղափոխելու հարցը նաեւ նյութական ներդրումով»,- նշեց Էմին Երիցյանը՝ դժվարանալով ասել, թե իրենց հատկացվող գումարը կոնկրետ որ աշխատանքի վրա են ծախսելու: Հարցին՝  իրենց կողմից կատարված աշխատանքը ո՞րն է եղել, նա պատասխանեց. «Ես այս պահին չեմ կարող մանրամասներ ասել, դրանով զբաղվել է գործադիր տնօրենը, բայց բավականին բաներ են եղել՝ դահլիճի վարձակալությունը, տեխնիկայի վարձակալությունը, բաներներ, մասնագետներ են աշխատել համերգային ծրագրի հետ կապված եւ այլն»: Նրա խոսքով՝ միությունն ավելի շատ աշխատանք է կատարել, քան հատկացվում է: