Ինչու էր Սերժ Սարգսյանը բարկացել գեներալ-մայոր Սամվել Օգանովսկու վրա
ԼՂՀ անկախության 25-ամյակին նվիրված տոնական միջոցառումներին մասնակցելու համար Արցախում գտնվող Սերժ Սարգսյանը երեկ հենց Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում միջոցառումների մեկնարկից առաջ մի կողմ էր տարել ԼՂՀ պաշտպանության փոխնախարար, գեներալ-մայոր Սամվել Կարապետյանին (Օգանովսկի Սամո) եւ զայրալից ժեստերով ու դեմքի ընդգծված ջղային արտահայտությամբ մի քանի րոպե շարունակ ակնհայտորեն նախատում էր նրան: Օգանովսկին կարմրատակել էր եւ տպավորությունն այնպիսին էր, որ անհաջող փորձեր է անում` ինչ-որ բան բացատրելու: Այդ ընթացքում ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանը եւ հրապարակում կանգնած հյուրերը սպասում էին զրույցի ավարտին: Մեր բոլոր փորձերը` ճշտելու, թե ինչ թեմայով էր Սերժ Սարգսյանի այդ կոշտ խոսակցությունը ԼՂՀ պաշտպանության փոխնախարարի հետ, ապարդյուն անցան. մինչեւ ուշ երեկո մեր բազմաթիվ հեռախոսազանգերին Օգանովսկին այդպես էլ չպատասխանեց:
Սերժ Սարգսյան-Սամվել Կարապետյան առանձնազրույցից հետո տոնական միջոցառումները մեկնարկեցին հայկական երկու պետությունների ղեկավարների ուղեկցությամբ երթով դեպի Ստեփանակերտի հուշահամալիր: Երթն առաջնորդում էին արցախցի երեխաները` մի քանի տասնյակ մետր երկարությամբ ԼՂՀ դրոշը ծածանելով: Սերժ Սարգսյանը, Բակո Սահակյանը եւ այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ հուշահամալիրում ծաղկեպսակներ տեղադրեցին Արցախյան պատերազմում զոհվածների շիրիմին: Միջոցառումներին մասնակցում էին նաեւ ԼՂՀ երկրորդ նախագահ Արկադի Ղուկասյանը, Հայ առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգեւ արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, վարչապետ Արայիկ Հարությունյանը, ՀՀ եւ ԼՂՀ ԱԺ պատգամավորներ, նախարարներ, ներկայացուցիչներ սփյուռքից եւ հյուրեր արտերկրից: Լեւոն Տեր-Պետրոսյանն ու Ռոբերտ Քոչարյանը ներկա չէին: Ներկա չէր նաեւ ապրիլյան պատերազմից հետո Հայաստան վերադարձած ԼՂՀ ՊԲ նախկին հրամանատար Սամվել Բաբայանը:
Ինչպես տեղեկացանք ԼՂՀ ԱԺ-ից, օտարերկրյա հյուրերի ցանկն անվտանգության նկատառումներից ելնելով՝ չի հրապարակվում. կան հյուրեր, որոնք չեն ցանկանում, որ իրենց անունը հրապարակվի, եւ հակառակը՝ որոշ անունների դեպքում ԼՂՀ համապատասխան կառույցներն իրենք չեն ցանկանում հրապարակել, որպեսզի այն Ադրբեջանի կողմից չկիրառվի ԼՂՀ-ի դեմ: Տեղեկացանք, որ ԼՂՀ անկախության 25-ամյակին նվիրված շնորհավորանքներ են հղվել Աբխազիայից, հարավային Օսեթիայից: Շնորհավորանքներ են եղել նաեւ շատ կարեւոր անձանցից, սակայն ղարաբաղյան կողմը չի ցանկանում հրապարակել՝ քաղաքական նպատակահարմարությունից ելնելով: Օրվա ընթացքում տեղի ունեցան նաեւ բացօթյա տոնական միջոցառումներ, երեկոյան կայացավ Շուշիի հանրակացարանային համալիրի բացումը, տոնական միջոցառումներն ավարտվեցին հրավառությամբ Վերածննդի հրապարակում: Այսօր էլ սպասվում է նոր թաղամասի բացում Քաշաթաղի շրջանի Աղավնո գյուղում: ԼՂՀ անկախության 25-ամյակի առթիվ Սերժ Սարգսյանը երեկ հանդես է եկել ուղերձով: «Անցած ապրիլի ռազմական գործողությունները եւս մեկ անգամ, կարելի է ասել՝ մի ավելորդ անգամ, ապացուցեցին, որ թշնամին մեծ կորուստներով հետ է շպրտվելու, եթե փորձի ռազմական ճանապարհով հարց լուծել: Ապացուցեցին, որ Արցախի հարցը ռազմական ճանապարհով լուծող ուժ աշխարհում գոյություն չունի: Գոյություն չունի, որովհետեւ դուք կաք, որովհետեւ դուք հավատարիմ եք 25 տարի առաջ կատարած ձեր ընտրությանը: Չկա՛ ռազմական ճանապարհ: Կա քաղաքակա՛ն ճանապարհ»,- մասնավորապես ասված է ուղերձում: