Հայաստանի սարերն են մեղավոր, որ տնտեսությունը չի զարգանում. Փաշինյանի հեգնեց Գազպրոմին
Ազգային ժողովի պատգամավոր, «Ելք» խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանը «Կենտրոն» հեռուստաընկերության «Ուրվագիծ» հաղորդման շրջանակներում պատասխանելով հաղորդավարի այն հարցին, թե ինչ նպատակ ուներ ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու նախագիծ բերել ԱԺ, եթե վերջաբանը պարզ էր՝ ասաց.
««Ելք» դաշինքն իր նախընտրական ծրագրում էլ նշում էր, որ ԵԱՏՄ-ին անդամակցելը սխալ էր: Այդ սխալը պետք է կառավարվիվ եւ այդ կառավարելուց մեկն էլ փաստի արձանագրումն է: Իշխանությունը երբեք չի արել վերլուծություն, թե ինչ ազդեցություն ունեցավ ԵԱՏՄ-ն Հայաստանի տնտեսության վրա: Հիմա տեսնում ենք, թե ինչպես են հայտարարում, որ Հայաստանը Ռուսաստանի կինն է, եւ եթե հետեւում ենք ռուսական եթերներին, ապա կհասկանանք, որ դա մեկ լրագրողի ասելու բան չէր: Հիմա Հայաստանում կան մարդիկ, կա քաղաքական ուժ, որը կարծում է՝ պետք է այդ սխալը ուղղվի»,- ասաց Փաշինյանը:
Արժե՞ր ԵՄ-ի հետ համաձայնագիր ստորագրելուն զուգահեռ՝ Հայաստանի ԱԺ-ում բարձրաձայնել ԵԱՏՄ-ի հետ անդամակցությունը դադարեցնելու հարց, քանի որ դա կարող է Մոսկվայի կողմից հայտարարվող պատերազմի պատճառ դառնալ: Փաշինյանն անդրադառնալով հաղորդավարի այս հարցին՝ նշեց, որ «Ելք» դաշինքն իր ընտրողի առջեւ պարտավորվածություն ունի, եւ անկախ հանգուցալուծումներից, խմբակցությունը պարտավոր է տեր կանգնել իր խոստմանը:
«Մենք այսօր բարձրաձայնում ենք ՀՀ քաղաքացիների իրավունքների ոտնահարման հարցը ԵԱՏՄ տարածքում: Հայաստանի վարորդները ՌԴ-ում ՀՀ վարորդական իրավունքով աշխատելու հնարավորություն չունեն, մինչդեռ պայմանագիր ստորագրելուց ասում էին, թե ազատ տեղաշարժ է լինելու: Հիմա Ռուսաստանի սահմանադրական դատարանն այս հարցով իր որոշումն արդեն կայացրել է, եւ այն ավելի գերակա է, քան ԵԱՏՄ-ի համաձայնագիրը»,- ասաց Փաշինյանը:
Վերջինս իր խոսքում անդրադարձ կատարեց նաեւ այն խնդրին, որ ԵԱՏՄ-ի կազմի մեջ մտնող չորս պետությունների տնտեսությունները համաչափ չեն զարգանում: Մասնավորապես՝ պատգամավորն իր ասածն հիմնավորեց այն փաստով, որ ՌԴ-ում ֆերմերը ջերմոցում օգտագործված բնական գազի համար  հայաստանցի ֆերմերից 3 անգամ քիչ է վճարում:
«Մենք այստեղ ասում ենք, որ տրանզիտի խնդիր կա, Հայաստանում սարեր են, գազամուղը պտույտներով է անցնում: Ստացվել է այնպես, որ արձանագրում են միայն սարերը եւ հանրության ուշադրությունը շեղում են սարերի վրա: Ստացվում է, որ սարն է խոչընդոտում մեր տնտեսական զարգացման հեռանկարին»,- հեգնեց Փաշինյանը: