Քիչ առաջ Հանրապետության հրապարակում տեղի ունեցավ Երեւանի գլխավոր տոնածառի լույսերի միացման միջոցառումը: Մայրաքաղաքին տոնական տեսք հաղորդելու համար Երեւանի բյուջեից հատկացվել է 54 մլն դրամ` նախորդ տարվա 39 մլն-ի փոխարեն: Երեւանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը, պատասխանելով լրագրողների հարցին, նշեց, որ քաղաքապետարանը փորձել է քիչ միջոցներ ծախսել:
«Քաղաքապետարանը փորձում է հնարավորինս քիչ միջոցներով մաքսիմում արդյունք ապահովել: Մինիմալ ծախսերով այս ձեւավորումը ստացել ենք: Պետք է նշեմ, որ մասնավոր տնտեսվարողները եւս օգնում են քաղաքը ձեւավորելու հարցում: Համոզված եմ, որ ձեւավորված Երեւանը հյուրերի դուրը կգա, քանի որ շատ հյուրեր ենք ունենալու»,- ասաց Տարոն Մարգարյանը:
Դիտարկմանը, թե ի՞նչ նվեր է նախապատրաստել քաղաքապետը բնակիչների համար, ասել է թե` երբ ի վերջո կունենանք բարեկարգ Երեւան, Մարգարյանն ասաց.
«Ծրագրերը, որոնք մենք կյանքի ենք կոչել վերջին վեց տարիների ընթացքում՝ մենք բարեկարգ Երեւան ենք տվել բնակիչներին: Այսքանով չենք բավարարվում, մեր քաղաքացիները մեծ ակնկալիքներ ունեն եւ մենք հաջորդ հինգ տարիներին այդ ակնկալիքները պետք է բավարարենք»,- ասաց Մարգարյանը:
Տարոն Մարգարյանը լրագրողների հետ զրույցում հաճախ նշում էր, որ քաղաքին տոնական տեսք է տրվել, բոլոր վարչական շրջաններում տոնածառերի լույսերը նույնպես վառվել են, բազմաթիվ հյուրերի են սպասում, անակնկալ միջոցառումները շարունակական են լինելու: «Հայկական ժամանակ»-ը Տարոն Մարգարյանին հիշեցրեց առկա գնաճի եւ Երեւանում բնակվող այն աղքատ ընտանիքների մասին, ովքեր պարզապես երազում են տոնական սեղան ունենալու մասին: Մեր հարցին, թե աղքատներն ի՞նչ են անելու, նրանք մտահոգված են գնաճով, Երեւանի քաղաքապետն ասաց.
«Հարգելիներս, եկեք այս տոնական օրվա մասին խոսենք, երբ առիթը գա, ես աղքատությանն էլ անդրադարձ կկատարեմ»:
«ՀԺ»-ի հարցապնդմանը, թե ինչու՞ է խուսափում խոսել աղքատության, գնաճի եւ այն ընտանիքների մասին, ովքեր որ մաս չեն կազմում այս տոնական միջոցառումներին, Տարոն Մարգարյանն ասաց.
«Հաջորդ մեր հանդիպմանն անպայման կանդրադառնամ աղքատությանը: Ես Ձեզ էլ եմ շնորհավորում Նոր տարվա կապակցությամբ: Ես Ձեզ կհրավիրեմ, եւ մենք այդ թեմայով կզրուցենք»,- խոստացավ Երեւանի քաղաքապետը: