Հայաստանում այս տարվանից գրիպի դեմ անվճար պատվաստվելու հնարավորություն են ստացել նաեւ մինչեւ 5 տարեկան երեխաներն ու 65-ից բարձր տարիքի անձինք:
Այս մասին տեղեկացանք ՀՀ առողջապահության նախարարության իմունականխարգելման ազգային ծրագրի ղեկավար Գայանե Սահակյանից:
«Այս պահի դրությամբ բոլոր պոլիկլինիկաներին, ամբուլատորիաներին տրամադրված է գրիպի դեմ պատվաստանյութ միայն ռիսկային խմբերի համար: Մինչեւ հինգ տարեկան երեխաներն այս տարի արդեն ընդունվել են որպես ռիսկի խումբ, որովհետեւ մեր նախորդ տարիների փորձը ցույց է տվել, որ հիվանդացության բարձր մակարդակը հիմնականում պայմանավորված է լինում հենց այդ տարիքի երեխաներով: Բայց պատվաստումը դարձյալ կամավոր հիմունքներով է: Եթե ծնողը չցանկանա, ոչ ոք երեխային չի կարող պատվաստել: Իհարկե, ծնողը պետք է իրազեկված լինի, պոլիկլինիկայից պետք է տեղեկացնեն, որ նման առաջարկ կա: 65 տարեկանից բաձր բոլոր մեծահասակները նույնպես այս տարի ընդգրկվել են ռիսկի խումբ»,- ասաց Գայանե Սահակյանը:
Նախկինում ռիսկի խումբ էին համարվում եւ գրիպի դեմ անվճար կարող էին պատվաստվել խնամքի կենտրոններում գտնվող տարեցները, հատուկ կրթական հաստատություններում սովորող երեխաները, բուժաշխատողները, խրոնիկ հիվանդություններ ունեցողները եւ հղիները:
Այսպիսով, ըստ Իմունականխարգելման ծրագրի ղեկավարի, Հայաստանում գրիպի դեմ անվճար պատվաստվելու հնարավորություն են ստացել բոլոր այն ռիսկի խմբերը, որոնք սահմանել է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը:
Դիֆտերիայի եւ փայտացման դեմ պատվաստումը նախատեսված է 15-16 տարեկանում
Տավուշի մարզի Նոյեմբերյանի տարածաշրջանից ստացված ահազանգի համաձայն, 15 տարեկան երեխաներին առաջարկվում է դիֆթերիայի եւ փայտացման դեմ պատվաստում այն դեպքում, երբ, ծնողների ունեցած տեղեկությունների համաձայն, տվյալ պատվաստումը նախատեսված է 16 տարեկանում:
Այս առնչությամբ տարակուսանք հայտնող ծնողներին, ըստ մեզ փոխանցված տեղեկությունների, բուժաշխատողները պատասխանում են, որ պատվաստումն ուշացնելու դեպքում երեխաներն ավարտում են դպրոցը, նրանց դժվար է լինում գտնել եւ այլն: Ենթադրվում է, որ խոսքը հիմնական դպրոցի մասին է:
Առողջապահության նախարարության պաշտոնյան մեր հարցմանը պատասխանեց, որ տվյալ պատվաստումը կարելի է ստանալ թե 15 եւ թե 16 տարեկան հասակում:
«Պատվաստումների ազգային օրացույցում, որը տպագրված է եւ պոլիկլինիկաների պատերին փակցված, հստակ գրված է, որ դիֆտերիայի եւ փայտացման դեմ պատվաստումները պետք է արվեն 15-16 տարեկանում, այնուհետեւ յուրաքանչյուր տասը տարին մեկ: Եթե միայն մեկ տարիք ենք նշում, մարդկանց մոտ այնպիսի տպավորություն է ստեղծվում, որ դա անցնելուց հետո այլեւս չեն կարող պատվաստվել: Դրա համար սահմանել ենք ճկուն գրաֆիկ, որպեպսզի այդ երկար ժամանակամիջոցում երեխաները հասցնեն ուսումնական պրոցեսների հետ միասին պատվաստումները ստանալ: Այդ տարիքում նաեւ նախազորակոչային տարիքի պատվաստումներ են նախատեսվում»,- պարզաբանեց Գայանե Սահակյանը: