Չեչնիայի նախագահ Ռամզան Կադիրովը պատմել է Մերձավոր Արեւելքում պատերազմական գործողություների հետեւանքով գերեվարված կանանց ու երեխաներին փրկելու, նրանց վերադարձը կազմակերպելու մասին:
НТВ հեռուստաընկերության «Շաբաթվա արդյունքները» հաղորդման ժամանակ Կադիրովը հայտնել է, որ հատուկ գործողությունների մասնակիցներին հաջողվել է 94 կանանց ու երեխաների դուրս հանել ԻՊ տիրապետության տակ գտնվող տարածքներից. «Մենք 2 տարում գրեթե հազար տոննա հումանիտար օգնություն ենք բաժանել, վերջին գործողության ժամանակ ավելի քան 40 խաղաղ բնակչի կյանք է փրկվել, մոտ օրերս նրանք կտեղափոխվեն Ռուսաստան»,-ասել է Կադիրովը:
Չեչնիայի ղեկավարը նաեւ պատմել է, որ կովկասցի բազմաթիվ կանայք ծանր պայմաններում գտնվում են Իրաքում եւ Աֆղանստանում` որպես գերիներ. «Նրանք տեղափոխվել են Սիրիայից, երբ այնտեղ հասունացել է պատերազմը, նրանց ամուսինները չեն վերադարձել, այդ կանայք փաստաթղթեր չունենու Աֆղանստանում դարձել են գերիներ, նրանց վիճակն իսկապես ծանր է, պայմանները` անմարդկային»:
Կադիրովի խոսքերով, իր կինը չի կարողացել զսպել հուզմունքն ու արտասվել է` գերիների տեղափոխման հոլովակը դիտելիս: