ՀՀ 2017 թ. 10 լավագույն մարզիկները մեծարվեցին Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում կայացած միջոցառման ընթացքում: Մրցանակաբաշխությունը տեղի ունեցավ այսօր՝ դեկտեմբերի 27-ին: 10 լավագույնները հայտնի էին դարձել դեկտեմբերի 25-ին հանրության SMS քվեարկության ու հավատարմագրված մարզական լրագրողների ընտրության ամփոփման արդյունքում:
Տասնյակում ընդգրկված Արթուր Ալեքսանյանին (հունահռոմեական ըմբշամարտ), Մաքսիմ Մանուկյանին (հունահռոմեական ըմբշամարտ), Գրիգոր Մխիթարյանին (սամբո), Հովհաննես Բաչկովին (բռնցքամարտ), Սիմոն Մարտիրոսյանին (ծանրամարտ), Էդգար Ստեփանյանին (հեծանվասպորտ), Արթուր Թովմասյանին (մարմնամարզություն), Տիգրան Կիրակոսյանին (սամբո) հանձվեցին խորհրդանշական արձանիկներ: Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի կողմից նրանք որպես նվեր ստացան Hyundai Elantra մակնիշի ավտոմեքենաներ: Սերժ Սարգսյանի ցուցումով՝ 2017 թ. ընթացքում բարձր նվաճումներով աչքի ընկած բոլոր մազիկները (ոչ միայն տասնյակում հայտնվածները) եւ մարզիչները դրամական պարգեւներ ստացան: Այդ նպատակով ընդհանոր առմամբ հատկացվել էր 184 մլն դրամ:
Տասնյակի մարզիկներից 2-ը՝ «Մանչեստեր Յունայթեդի» կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանը եւ հայկական շախմատի առաջատար Լեւոն Արոնյանը, ներկա չէին: Մխիթարյանն իր ակումբի տրամադրության տակ է, իսկ Արոնյանն այս օրերին մասնակցում է արագ եւ կայծակնային շախմատի աշխարհի առաջնությունը: Մխիթարյանի փոխարեն նրա մրցանակը հանձնվեց Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի առաջին փոխնախագահ, գործադիր տնօրեն Արմեն Մինասյանին, իսկ Արոնյանինը՝ Հայաստանի շախմատի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Միքայել Անդրիասյանը:
Ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի ասպարեզում ունեցած վաստակի համար Սերժ Սարգսյանը նաեւ պատվավոր կոչումներ շնորհեց մի շարք մարզիկների եւ մարզիչների, դրամական պարգեւներ ու նվերներ հանձնեց նրանց: ՀՀ սպորտի եւ ֆիզիկական կուլտուրայի վաստակավոր գործչի պատվավոր կոչում շնորհվեց ՀԱՕԿ նախագահի խորհրդական Ռուբեն Հակոբյանին, ՀԱՕԿ Շիրակի մարզի ներկայացուչության տնօրեն Արմեն Բադեյանին, Ըմբշամարտի ֆեդերացիայի նախագահության անդամ Ռաֆիկ Խաչատրյանին, ՀՀ վաստակավոր մարզչի պատվավոր կոչում շնորհվեց Գյումրու Ծանրամարտի մանկապատանեկան մարզադպրոցի տնօրեն Իսրայել Միլիտոսյանին, Ծանրամարտի ՀՀ երիտասարդական հավաքականի ավագ մարզիչ Մելիք Ղուկասյանին, Գյումրու օլիմպիական հերթափոխի պետական մարզական քոլեջի հունահռոմեական ըմբշամարտի մարզիչ Արագ Խեբոյանին, Խուլերի հայկական սպորտային կոմիտե ՀԿ նախագահ, հունահռոմեական ըմբշամարտի մարզիչ Գրիգոր Գրիգորյանին, ՀՀ շախմատի ակադեմիայի մարզիչ Ռոման Հակոբովին, ՀՀ բասկետբոլի աղջիկների հավաքականի ավագ մարզիչ Վահագն Հարությունյանին: Սերժ Սարգսյանի կարդագրությամբ՝ օլիմպիական, աշխարհի ու Եվրոպայի չեմպիոն Արթուր Ալեքսանյանը պարգեւատրվեց անվանական զենքով:
Միջոցառմանը ներկա էին հայկական մարզաշխարհի մի շարք ներկայացուցիչներ՝ մարզիկներ, մարզիչներ, մազական տարբեր հաստատությունների ղեկավարներ: Կազմակերպիչը ՀՀ Սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի նախարարությունն էր: Առաջին անգամն է, որ մարզիկների տարվա լավագույն տասնյակի ընտրությունը կատարվում է նախարարության կողմից: Մարզական լրագրողների ընտրության ու հանրության SMS քվեարկության համադրությամբ լավագույններին ընտրելու ձեւաչափը նույնպես նորույթ է: Նախկինում լավագույնների ընտրությունն անց է կացրել ՀՀ մարզական լրագրողների ֆեդերացիան: