Լեւոն Արոնյանը կայուն տեղ է զբաղեցնում ուժեղագույն շախմատիստների վարկանիշային աղյուսակում
Շախմատի միջազգային ֆեդերացիան երեկ հրապարակել է շախմատիստների ամենամսյա հերթական վարկանիշային աղյուսակը. 2016 թվականի նոյեմբերի 1-ի դրությամբ, հայկական շախմատի առաջատար Լեւոն Արոնյանը 2795 վարկանիշով զբաղեցնում է 5-րդ հորիզոնականը: Հրապարակված աղյուսակում հաշվի է առնված հոկտեմբերի սկզբներին Մոսկվայում ավարտված աշխարհի նախկին չեմպիոն Միխայիլ Տալի հուշամրցաշարի արդյունքները: Հիշեցնեմ, որ այդ մրցաշարում Արոնյանը տոնեց 1 հաղթանակ, ոչ-ոքի ավարտեց 8 պարտիա եւ զբաղեցրեց 3-րդ տեղը: «Մրցաշարում իմ խաղից գոհ եմ, իսկ արդյունքից՝ ո՛չ: Կարծում եմ՝ գոնե կես միավոր ավելի պետք է հավաքեի, քանի որ դիրքերը, որ ստացել էի, շատ լավն էին», - «Armtimes.com»-ի հետ զրույցում Արոնյանը այսպես էր բնութագրել իր ելույթը Տալի հուշամրցաշարում (http://www.armtimes.com/hy/article/95057):
Միգուցե հենց այդ «կես միավորը» չբավականացրեց մեր շախմատիստին իր վարկանիշով կրկին սուպերգրոսմայստերական՝ 2800-ի շեմն անցնելու համար: Ամեն դեպքում 2015 թվականի օգոստոս-սեպտեմբեր ամիսներին արձանագրված անկումից հետո (Արոնյանի վարկանիշն այդ ժամանակ իջավ մինչեւ 2765, եւ հայ շախմատիստը 2009 թվականից հետո առաջին անգամ դուրս մնաց ուժեղագույն շախմատիստների լավագույն տասնյակից) Արոնյանը կամաց կամաց բարձրացնում է վարկանիշը եւ կայուն տեղ զբաղեցնում ուժեղագույն շախմատիստների վարկանիշային աղյուսակում՝ արդեն 5-րդ ամիսն է, ինչ Լեւոնը 5-րդն է աշխարհում:
Ընդհանուր առմամբ, երեկ հրապարակված վարկանիշային աղյուսակի առաջին տասնյակում աննշան փոփոխություններ են կատարվել: Հիշատակման է արժանի թերեւս հնդիկ շախմատիստ Պենտալա Հարիկրիշնայի առաջխաղացումը. առաջին անգամ կարիերայի ընթացքում 30-ամյա Հարիկրիշնան լավագույն տասնյակում է: Մեծ առավելությամբ աղյուսակը շարունակում է գլխավորել աշխարհի չեմպիոն Մագնուս Կառլսենը: 2011 թվականի հուլիսից անընդմեջ Կառլսենն առաջինն է աշխարհում: Ներկայացնեմ 2016 թվականի նոյեմբերի 1-ի դրությամբ ուժեղագույն շախմատիստների լավագույն տասնյակն ամբողջությամբ.