Ութսունութամյա Սուրեն Եղիազարյանը, որը երկրորդ կարգի հաշմանդամ է, արդեն երկու ամիս է՝ թոշակ չի ստացել. նոյեմբեր ամսի 49 հազար դրամն ամբողջությամբ է պահվել, իսկ դեկտեմբերին 22 հազար են տվել: 88-ամյա քաղաքացին դեռեւս Ամանորից առաջ էր «Հայկական ժամանակի» խմբագրություն ահազանգել, տեղեկացնելով իր անելանելի վիճակի մասին, ասել, որ ապրելու բավարար միջոցներ չունի, քանի որ թոշակի վրա կալանք է դրված:
Կենսաթոշակից պահումներ կարող են կատարվել օրինական ուժի մեջ մտած դատավճիռների, վճիռների հիման վրա, սակայն նշանակված կենսաթոշակի 30 տոկոսից ոչ ավելի:
Այնինչ, մի դեպքում քաղաքացու թոշակից հարյուր տոկոս է պահվել, մեկ այլ դեպքում՝ հիսունից ավելի:
Քաղաքացին Յուքոմ ընկերության հետ մի քանի տարի առաջ 2 տարով ինտերնետ կապի պայմանագիր է կնքել, բայց մեկ տարի անց հայտնել է, որ ի վիճակի չէ վճարել: Սուրեն Եղիազարյանը մեկ տարվա ընթացքում ամսավճարները վճարած է եղել, եւ պարտք ու պահանջ չի ունեցել, բայց պայմանագիրը ժամանակից շուտ խզելու համար գոյացել է 72 հազար դրամ տուգանք, որը նա չի կարողացել վճարել:
Արդյունքում Յուքոմի միջնորդությամբ ԴԱՀԿ-ի կողմից նրա թոշակի վրա կալանք է դրվել: Հարեւանի միջոցով է իմացել, որ իր թոշակը չեն տալիս, նախնական 39 հազար պարտքն ավելանալով՝ դարձել է 67 հազար, ապա 5 հազար էլ ԴԱՀԿ-ի կողմից է տուգանվել եւ ընդհանուր պարտքի գումարը դարձել 72 հազար դրամ: Սուրեն Եղիազարյանը դիմել է աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարություն, սակայն պատասխան չի ստացել:
«Հայկական ժամանակը» 88-ամյա քաղաքացու հարցով դիմեց Սոցիալական ապահովության պետական ծառայություն: Ծառայությունից մեզ հայտնեցին, որ ԴԱՀԿ-ն է կալանք դրել քաղաքացու հաշվեհամարին, իսկ ԴԱՀԿ-ն հաշվի չի առել, թե տվյալ անձը հաշմանդամություն ունի՞, թե՞ ոչ կամ սոցիալապես ապահո՞վ է, թե՞ անապահով:
Սուրեն Եղիազարյանը վստահեցնում է, որ իրեն չեն զանգել եւ ոչ մի ձեւով չեն տեղեկացրել կալանքի մասին. «Ծեր, հիվանդ մարդ եմ, գոնե կիմանայի՝ ինչ քայլեր ձեռնարկեմ, ում դիմեմ»,- ասում է նա:
Վարչական մարմինը կարող է քաղաքացուն ծանուցումը չուղարկել, կարող է չսպասել այդ ծանուցման տեղ հասնելուն, եթե քաղաքացին երկրում չէ: Իսկ ահա դատարանը պարտավոր է որեւէ կերպ քաղաքացուն ծանուցել եւ սպասել, որ ծանուցումը տեղ հասնի: Դա քաղաքացուն տալիս է իր կողմից կատարված խախտման մասին տեղեկանալու կրկնակի հնարավորություն՝ առաջինը վարչական մարմնից, երկրորդը` դատարանից:
Խնդրի վերաբերյալ ԴԱՀԿ ուղարկած մեր հարցմանը պատասխանեցին, որ հարկադիր կատարողի համապատասխան որոշումը փոստային եղանակով առաքվել է պարտապանին 2017 թվականի նոյեմբերի 20-ին: Հարուցված կատարողական վարույթի շրջանակներում քաղաքացի Սուրեն Եղիազարյանը չի ներկայացրել որեւէ փաստաթուղթ, որ տվյալ հաշվեհամարով ստանում է կենսաթոշակ, որի վրա հարկադիր կատարողը կարող էր արգելանք կիրառած լինել:
Միաժամանակ հայտնում են, որ Ծառայությունը բանկերին ուղարկվող էլեկտրոնային հաղորդագրությամբ նշում է նաեւ գործատուների այն հաշվեհամարները, որոնցից փոխանցված դրամական միջոցները ենթակա չեն բռնագանձման: Սակայն, այս դեպքում, երբ դրամական միջոցները փոխանցվում են անհատական եւ փոփոխվող հաշվեհամարներից, հարկադիր կատարողը չի կարող տեղեկություն ունենալ դրանց մասին:
Տվյալ դեպքում արգելանք է կիրառվել քաղաքացու հաշվեհամարի վրա, քանի որ հարկադիր կատարողին Սուրեն Եղիազարյանը որեւէ փաստաթուղթ չի ներկայացրել տվյալ հաշվեհամարին կենսաթոշակ լինելու վերաբերյալ: