Մեկ տարվա մեջ մանկատուն է ընդունվել 14 երեխա. մյուսների մուտքը կանխվել է
2017թ.-ին Վանաձորի մանկատուն է ընդունվել 14 երեխա, մի մասի մուտքն էլ մանկատուն կանխվել է մասնագետների կողմից: Այս մասին «Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում հայտնեց Լոռու մարզպետարանի աշխատակազմի ղեկավար Նարեկ Սարգսյանը՝  ներկայացնելով մարզպետարանի ընտանիքի, կանանց եւ երեխաների պաշտպանության բաժնի տարեկան հաշվետվությունը:
2017թ.-ին 14 երեխա տեղավորվել է մանկատուն, որից Վանաձորի մանկատուն են տեղավորվել առանց ծնողական խնամքի մնացած եւ կյանքի, եւ առողջության համար անբարենպաստ պայմաններում գտնվող թվով 11 երեխա: 3 երեխայի տրվել է եզրակացություն մասնագիտացված մանկատուն տեղավորելու համար: Մանկատնից դուրս է գրվել 2 երեխա, որից 1- ը վերադարձել է կենսաբանական, մյուսը` խնամատար ընտանիք:
Ընթացիկ տարվա հունվարի 1-ի դրությամբ Վանաձորի մանկատանը բնակվում է 61 երեխա: Վանաձորի երեխաների խնամքի եւ պաշտպանության թիվ 1 գիշերօթիկ հաստատություն է ընդունվել 3 երեխա:
Վանաձորի երեխաների խնամքի եւ պաշտպանության թիվ 1 գիշերօթիկ հաստատությունից դուրս են գրվել 54 երեխա, որից 10 երեխա ընդգրկվել է բեռնաթափման ծրագրի մեջ, ընտանիքը ստանում է աջակցություն սննդի եւ կոմունալ ծախսերի մասնակի փոխհատուցման տեսքով: Հունվարի 8-ի դրությամբ խնամքի կենտրոնում խնամվում է 56 երեխա: Նարեկ Սարգսյանի խոսքով` ներկայումս սկսվել է այդ երեխաների ընտանիքների հետ վերամիավորվելու /դուրսգրումների/ գործընթացը: Մարզում նախորդ տարի հաշվառվել է 26 առանց ծնողական խնամքի մնացած երեխա, որոնցից միայն 10-ն է որդեգրման ենթակա: Մարզպետարանում հաշվառվել է որդեգրող ցանկացող 13 անձ:
Մարզի տարածքում նախորդ տարի հայտնաբերվել է պարտադիր ուսուցումից դուրս մնացած 56 երեխա, որոնցից միայն 12-ը` Վանաձորում: