Ռուսաստանի Դաշնության Պետական Դումայում անցյալ շաբաթ կայացել է կլոր սեղան-քննարկում «Ֆաշիզմի հերոսացման եւ նեոնացիզմի վերածնման դեմ պայքարի, օրենսդրական ասպեկտներ» թեմայով։
«Կլոր սեղան»-ի ընթացքում քաղաքագետ Սերգեյ Մարկովը, Դիոնիս Կապտարը եւ մյուսները շեշտել են, որ Հայաստանը այն երկրների թվում է, որտեղ այսօր, ըստ նրանց, կան ֆաշիզմի հանցակիցների արձաններ՝ չնայած որ Հայաստանը Ռուսաստանի դաշնակիցն է։ Միջոցառմանը խոսվել է նաեւ ֆաշիզմի հերոսացման դեմ պայքարի ստորագրահավաքի մասին։ Արդեն հավաքվել է 200 000 ստորագրություն։ Միջոցառման մասնակիցները մատնանշել են, որ դրանում կա նաեւ Երեւանում գտնվող Գարեգին Նժդեհի հուշարձանի հանման հատուկ պահանջ։
Ի՞նչ են պատրաստվում անել մեր իշխանությունները եւ արդյո՞ք սա ուղղված չէ ՀՀԿ-ի դեմ, մեր հարցերին պատասխանեց ԱԺ ՀՀԿ-ական պատգամավոր Կարեն Ավագյանը։
- Պարոն Ավագյան, ՌԴ ՊետԴումայում անցյալ շաբաթ կայացել է կլոր սեղան-քննարկում «Ֆաշիզմի հերոսացման եւ նեոնացիզմի վերածնման դեմ պայքարի, օրենսդրական ասպեկտներ» թեմայով, եւ այնտեղ շեշտվել է, որ Հայաստանում կան ֆաշիզմի հանցակիցների արձաններ։ Եւ արդեն 200 հազար ստորագրություն է հավաքվել. միջոցառման մասնակիցները մատնանշել են Երեւանում Գարեգին Նժդեհի հուշարձանի հանման հատուկ պահանջ։ Ի՞նչ եք պատրաստվում հիմա անել։
- Դրա մասին ամենաբարձր մակարդակով կարծիքներ եղել են, մի քանի անգամ նաեւ խոսվել է մեր Ռուսաստանի գործընկերների հետ, համապատասխան դիրքորոշումներն արդեն ներկայացվել են, ավելացնելու բան չունեմ։
- Բայց սա անցած շաբաթվա քննարկում է եղել, եւ ստորագրահավաք է սկսվել։
- Հասկացա, բայց ավելացնելու բան չկա, որովհետեւ մեր դիրքորոշումը չի փոխվել, եւ այդ ստորագրահավաքից հաստատ կախված չի լինելու։
- Արդյո՞ք սա ՀՀԿ-ի դեմ ուղղված քայլ չէ։
- Չեմ կարծում, դա երեւի այս կամ այն խմբի ինչ-որ փոքր նախաձեռնություն է, որտեղ անհանգստանալու բան չկա՝ համենայնդեպս, մեզ համար։
- Այսինքն՝ Ռուսաստանի ՊետԴումայում այս հարցի քննարկումը փոքր բա՞ն է։
- Ես արդեն ասացի ձեզ, պատասխանս այդքանն էր։
Հիշեցնենք, որ անցյալ տարվա նոյեմբերին ՌԴ պաշտոնական «Զվեզդա» հեռուստաալիքն ընդհանրացրել էր՝ Նժդեհին, ֆաշիզմը եւ ՀՀԿ-ն։ Իսկ այս քննարկմանը մասնակցող Սերգեյ Մարկովը ՌԴ գործող իշխանական կուսակցության՝ «Единая Россия»-ի անդամ է։